Ile bank pożyczy na mieszkanie?

Ile bank pożyczy na mieszkanie?

Ile bank pożyczy na mieszkanie?

Z promocjami mamy do czynienia nie tylko w supermarketach, galeriach handlowych czy sklepach RTV. Takie chwyty coraz częściej wykorzystują banki, oferując swoim klientom atrakcyjne jesienne kredyty hipoteczne.

Jak wynika z badań GUS, średnia wysokość naszych miesięcznych dochodów to 3683 zł brutto, czyli 2633 zł netto.

Dochody a zdolność kredytowa

W przypadku, gdy nie posiadamy żadnych zobowiązań i nasze wynagrodzenie kształtuje się na tym poziomie, możemy liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 195 tysięcy złotych. Doradcy kredytowi twierdzą, że jakikolwiek – nawet niewielki limit na karcie kredytowej czy w koncie i 300 złotych raty kredytu gotówkowego bardzo obniżają zdolność kredytową klienta. Wówczas jego możliwości spadają do poziomu 147 tysięcy złotych. Na większa sumę mogłaby liczyć rodzina zarabiająca miesięcznie średnią krajową. Zakładając, że nie posiada żadnych innych zobowiązań, może liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 413 tysięcy złotych.

Promocje w złotych

Z przeprowadzonych badań wynika, że w październiku najkorzystniejszą ofertę dla swoich klientów miał Bank Ochrony Środowiska. Marża to tylko 0,75 procent. Aby uzyskać kredyt, należy mieć konto w banku i miesięczne wpływy na rachunek w wysokości 3000 zł oraz wykupić ubezpieczenie do konta, kartę kredytową i ubezpieczenie nieruchomości. Tak niski procent obowiązuje jedynie w pierwszym roku, potem wzrasta do 1 procenta, a w pozostałych latach do 1,3 procenta.

Kolejną ciekawą ofertą jest propozycja BNP Paribas. Marża wynosi 1,1 procent, ale tylko na okres pierwszych pięciu lat. Potem będzie wynosiła 1,45 procenta. Bank nie pobiera prowizji od udzielonego kredytu przy wykupieniu ubezpieczenia na życie, znajdującego się w jego ofercie.

Trzecia pozycja w rankingu należy do Alior Bank. Marża wynosi 1,1 procenta, kiedy klienci zdecydują się na kupno ubezpieczenia na życie z oferty banku. Wspomniane ubezpieczenie musi zostać wykupione na okres pięciu lat. Jednak jego koszt jest znaczący, ponieważ wynosi aż 9,6 procent kwoty kredytu. Polisa zwalnia klienta od płacenia prowizji na udzielony kredyt. W przypadku, gdy nie jesteśmy zainteresowani wykupieniem ubezpieczenia, wysokość marży kształtuje się na poziomie 2,1 procent. Bank pobierze także 2 procentową prowizję.

Na co zwracać uwagę?

Szalenie istotne przy podejmowaniu decyzji o kredycie jest oprócz kwoty miesięcznej raty przeanalizowanie kosztów dodatkowych!

Eksperci kredytowi podkreślają, że podczas wyboru oferty kredytowej najważniejsze jest nie to, czy rata kredytu będzie niska, ale to, ile w rzeczywistości będzie kosztowało nas kupno mieszkania za pieniądze banku w całym okresie spłaty. Może się tak zdarzyć, że doliczając do niskiej raty obowiązkowe ubezpieczenia i prowizję, promocyjna oferta wcale nie będzie taka atrakcyjna, jak nam się przedtem wydawało.

Reply