Jak leczyć trądzik?

Jak leczyć trądzik?

Jak leczyć trądzik?

Pierwszą przyczyną trądziku jest nadwrażliwość na hormon płciowy – testosteron. Organizm reaguje nań wtedy, gdy jego stężenie jest prawidłowe. W wyniku tej nadwrażliwości gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo łoju – wydzieliny natłuszczającej i chroniącej skórę.

Kiedy komórki wyściółki przewodów odprowadzających gruczołów łojowych obumierają, nie złuszczają się , tylko gromadzą i czopują ujścia przewodów.

Zablokowany łój twardnieje, a na szczycie krosty tworzy się biała czarna główka. Bakterie, które występują w normalnej skórze , rozmnażają się w uwięzionym łoju, powodując zaczerwienienie i obrzmienie w okół krosty, a nawet twarde grudki lub wypełnione płynem pęcherzyki.

Pewne leki – na przykład niektóre środki antykoncepcyjne, kortykosteroidy i leki przeciwpadaczkowe – mogą nasilać trądzik. Czasami trądzik jest u kobiet objawem tzw. zespołu policystycznych jajników, zaburzenia hormonalnego objawiającego się brakiem lub nieregularnością miesiączki, bezpłodnością, występowaniem nadmiernego owłosienia i otyłością.

Zapobieganie trądzikowi

 • Myj twarz mydłem beztłuszczowym, lecz nie wysuszaj skóry.
 • Jeśli stosujesz krem nawilżający, powinien on być lekki i nietłusty.
 • Ponieważ promienie nadfioletowe łagodzą objawy trądziku, staraj się wystawiać skórę na światło naturalne, jednak nie dłużej niż pół godziny dziennie. Unikaj najintensywniejszych promieni słonecznych.
 • Starannie dobieraj krem chroniący przed słońcem. Kupuj produkty nie zawierające PABA, ani składników czopujących pory.
 • Staraj się nie pocić nadmiernie i unikaj wilgoci. Wiele osób twierdzi, ze wilgoć nasila trądzik.
 • Unikaj preparatów mineralnych zawierających jod oraz jodowanej soli, ponieważ nasilają trądzik.
 • Raz lub dwa razy dziennie przecieraj krosty wacikiem zwilżonym olejkiem z drzewa herbacianego. Możesz rozcieńczyć olejek wodą.
 • Dbaj by włosy nie spadały ci na twarz, zwłaszcza jeśli mają skłonność do przetłuszczania. Staraj się jak najrzadziej dotykać twarzy.
 • Jeśli stosujesz żel lub piankę do włosów i masz trądzik na czole, przestań używać tych produktów przez pewien czas.

Leczenie trądziku

Aromatoterapia

Pewne olejki regulują wytwarzanie łoju. Są to między innymi olejek jałowcowy oraz cedrowy – tych dwóch należy unikać w czasie ciąży. Olejki z drzewa herbacianego, lawendowy, geraniowy mają własności odkażające i przyśpieszają procesy gojenia, a olejki z rumianu szlachetnego i petitgrain łagodzą stany zapalne skóry.

Leki ziołowe na trądzik

 • Połącz w równych ilościach  wysuszony korzeń mniszka lekarskiego, zioła łopianu, pokrzywy, krwawnika, przytuli i korzenia jeżówki. Przygotuj napar z tej mieszanki. Pij filiżankę naparu raz lub dwa razy dziennie.
 • W filiżance wody zagotuj 2-3 łyżeczki suszonej bazylii. Po wystudzeniu nałóż  wacikiem na oczyszczona skórę.
 • Raz dziennie przez 5-10 minut nachylaj twarz nad parą  unosząca się znad miski bardzo gorącej wody. Na głowę załóż ręcznik. Wysusz twarz i posmaruj ją woda różaną , woda z czarnego bzu, woda oczarową lub herbatka z nagietka.

Reply