Jak powstaje złoto?

sztabki złota

Sztabki złota

Złoto to jeden z kruszców, którego nie możemy spotkać zbyt często. Jego złóż jest mało i ciągle są wydobywane. Wkrótce na świecie może go zabraknąć. Jednym z największych marzeń ludzkości od bardzo dawna jest rozwiązanie pewnego problemu alchemicznego. Mianowicie: czy można uzyskać lub wyprodukować ten kruszec? Przez wieki ludzie zastanawiali się, jak powstaje złoto, a koncepcji, pomysłów i doświadczeń było naprawdę wiele.

Dzisiaj wiemy, że pierwiastki lekkie, takie jak na przykład hel, powstają w gwizdach – w naszym Słońcu. Pierwiastki ciężkie powstają podczas wyładowań i eksplozji dużych gwiazd, które astronomowie nazywają supernowymi.

Nieco historii…

Przez bardzo długi okres astrofizycy byli zdania, że także i złoto, platyna czy inne metale szlachetne, są produkowane w czasie ogromnych, wręcz gigantycznych eksplozji wielkich gwiazd. Jednak poparcia tej tezy nie znaleziono – na świecie zbyt mało jest złota w stosunku to ilości supernowych.

… i nieco fizyki

Dopiero naukowcy pracujący dla Instytutu Maxa Plancka odkryli, jak złoto powstaje we wszechświecie. Pokusili się oni o wykonanie symulacji stopienia dwóch gwiazd neutronowych. Gdy dwie gwiazdy neutronowe się zderzą, to od momentu ich stuknięcia do pełnego stopnienia mija zaledwie 35 milisekund!

Podczas takiej kolizji na boki rozpryskują się ogromne ilości bardzo gorącej materii (temperatura około dziesięciu miliardów stopni Celsjusza). Gdy temperatura tej materii nieco spadnie, zachodzą w jej wnętrzu przeróżne reakcje jądrowe. To właśnie wtedy powstaje złoto. Problem w tym, że kolizje takie nie są zbyt częste. Szacuje się, że to takiego zderzenia i stopienia gwiazd dochodzi mniej więcej co sto tysięcy lat! Według  naukowców złoto, które mamy na Ziemi może pochodzić tylko i wyłącznie z takiego źródła.

Reply