Lecznicze właściwości bursztynu
Istnieją liczne wzmianki o podróżach starożytnych rzymskich kupców do naszego polskiego Bałtyku w celu znalezienia czy kupienia bursztynu. Początkowo myślano, że chodziło im o bursztyn jako surowiec do wyrobu biżuterii.
Okazuje się jednak, że na terenie Rzymu próżno szukać biżuterii wykonanej właśnie z bursztynu. Można odnaleźć je w rękach zabalsamowanych zmarłych – czyżby bursztyn miał zapobiegać rozkładowi ciał mumii? Skoro ludy te decydowały się na tak dalekie, a co za tym idzie niebezpieczne wyprawy, to bursztyn musiał być dla nich coś więcej niż tylko zwykłą ozdobą ciała kobiet.
Co warto wiedzieć o bursztynie?
Zastanawiająca jest bardzo duża odporność bursztynu (jantaru) na wszelkie niszczące działania czynników środowiskowych. Może to świadczyć o jakiejś potężnej sile kryjącej się w nich. Sole wody morskiej oraz jej nieustanne ruchy niszczą wszystko, nawet twarde skały granitowe, które zamieniają w piasek. A bursztyn setki tysięcy lat przetrwał na dnie morskim niezniszczony, co więcej – zachował swój aromat i wygląd. A przecież jest to wytwór roślinny… Możemy zatem przypuszczać, że ma on niezwykłą radiowitalność. Bursztyn może mieć zatem pozytywny wpływ na żywe organizmy.
Medycyna nie uważa bursztynu za lek, ponieważ poddany analizie chemicznej nie wykazał on obecności żadnych „specjalnych” pierwiastków. Istnieje jednak mnóstwo przypadków leczenia bursztynem.
O jego skuteczności można przekonać się w trakcie przeziębienia. Znany jest przypadek, gdy osoba chora na zapalenie oskrzeli została potraktowana skondensowaną nalewką bursztynową. Gorączka chorego utrzymywała się w okolicy 39 stopni. Po natarciu się ową nalewką po plecach i piersiach gorączka zaczęła spadać do 38 stopni już po dwudziestu minutach. Nie było mowy o sile autosugestii, gdyż bursztyn nie był wówczas uznawany za lek. Po dwóch dniach chory z zapaleniem oskrzeli zupełnie wyzdrowiał. Zanotowano wiele podobnych przypadków.
Jak stosować bursztyn?
Jest faktem, że w czasie epidemii grypy jesteśmy w stanie się przed nią uchronić w prawie stu procentach jedynie przy pomocy bursztynu. Codziennie rano należy wypić jedną szklankę herbaty z trzema kroplami nalewki bursztynowej (do kupienia w aptece za około 8 złotych). W czasie choroby natomiast, należy często nacierać się bursztynem po plecach i piersiach, aby uniknąć powikłań.
Śmiało można stwierdzić, że bursztyn posiada właściwości bakterio- i wirusobójcze. Leczy on grypę, zapalenie oskrzeli, dychawicę oskrzelową. Słychać również głosy, że bursztyn posiada właściwości przeciwnowotworowe. Poprzez ciągły kontakt z bursztynem można uchronić się przed rakiem. Dlatego zaleca się noszenie biżuterii z tego właśnie surowca o kształtach wielobocznych (nie kulistych, gładkich, ponieważ nie załamują one promieni słonecznych).