Żarówka – historia i ciekawostki
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy Thomas Edison wiedział, jaką rewolucję wywoła wynalezieniem żarówki? Najprawdopodobniej nie miał on o tym bladego pojęcia, podobnie jak większość wynalazców nie do końca świadoma jest, z jakim przyjęciem spotkają się ich odkrycia. Jednak żarówka spotkała się z bardzo przychylnymi opiniami, przez lata została udoskonalona i stała się nieodzownym elementem ludzkiego życia.
W jaki sposób działa, jak została wynaleziona itp., dowiesz się, czytając poniższy tekst.
Wynalezienie żarówki
Pierwsze poważne rezultaty w dziedzinie elektryki osiągnął zespół badawczy pod kierownictwem Thomasa Alvy Edisona w 1879 roku. To właśnie jemu i jego ludziom po raz pierwszy udało się stworzyć żarówkę, która świeciła kilkadziesiąt godzin. Początkowo używano włókien węglowych, które wkładano do szklanej banieczki, następnie zastosowano gatunek japońskiego bambusa, którego zwęglone włókna okazały się najbardziej wydajne. Umieszczone w szklanym naczynku, bez dopływu powietrza, świeciły żółtym światłem kilkaset godzin. Edison nie poprzestał na tym. W niedługim czasie zaczął tworzyć całą sieć elektryczną, dzięki której już w 1882 roku jedna z dzielnic Nowego Yorku zabłysła światłem 14 tysięcy żarówek.
Wiek następny przyniósł nową rewolucję. Zamiast włókien węglowych czy bambusowych zastosowano drucik wolframowy (1907 rok), a wnętrze szklanej bańki wypełniano argonem, a później kryptonem. Twórcą nowoczesnej żarówki jest Irving Langmuir (1913 rok).
Dlaczego żarówka świeci?
Pytanie wydaje się być banalne, jednak świecenie żarówki to nieco skomplikowany proces fizyki kwantowej. Postaram się to przedstawić w jak najbardziej prosty sposób, a na pewno nie będzie to już tajemnicą dla nikogo. Żarówka elektryczna jest kulą szklaną wypełnioną gazem – argonem lub kryptonem. Wewnątrz ma bardzo cienki drucik wykonany z wolframu. Należy wiedzieć, że wolfram to metal, który nie przepuszcza prądu. Kiedy prąd zaczyna płynąć do owego drucika, metal rozgrzewa i jarzy się silnym światłem. Dodatkowo, gdyby nie było tam gazu, drucik szybko by się przepalił. Wtedy też wydziela się również ciepło, dlatego, dotykając żarówki, można się nawet poparzyć.
Jaki wpływ na życie ludzi miało wynalezienie żarówki?
Wynalezienie żarówki miało ogromny wpływ na życie człowieka. Na pewno w znacznym stopniu ułatwiło to codzienną egzystencję ludzi. Zaprzestano korzystać aż w takim stopniu z lamp naftowych, normalne życie można było prowadzić również po zmierzchu. Lepiej funkcjonowały sklepy i biura. Znacznie wydłużył się czas pracy.
Może nie każdy wie, ale żarówka przyczyniła się również do wynalezienia kamery filmowej. Wynikało to z faktu, iż projekcja filmu wymagała ciągłego, mocnego światła żarówki. Dzięki temu dziś możemy oglądać filmy w kinie.
Ten cały Thomas to trochę śmierdział. Myślę że mógł stworzyć ją z kupy jelenia