Dinozaury żyły naprawdę
Wiedzę o dinozaurach czerpiemy z tzw. skamieniałości. Co to takiego? Nic innego jak szczątki roślin i zwierząt zachowane w skałach. To na ich podstawie badacze potrafią określić to jak żyły, czym się odżywiały i jak wyglądały dinozaury. Ich budowa może być odtworzona z imponującą dokładnością.
W niektórych miejscach na ziemi, jak np. w Arizonie, znajduje się odciski stóp dinozaurów. Kolejnym dowodem ich istnienia są odchody dinozaurów – tzw. koprolity, pozwalające wskazać czym się żywiły.
STRASZLIWY JASZCZUR
Co ciekawe dopiero w XIX wieku pojawiła się idea, że skamieniałości, które przez lata odnajdowali ludzie, mogą należeć do olbrzymich gadów. Termin ”dinozaur”, czyli „straszny jaszczur”, został wprowadzony dopiero w 1841 roku. Nazwę tę wymyślił Richard Owen.
Dinozaury żyły 256 mln – 65 mln lat temu, w erze mezozoiku. Wyróżniały się specyficznym sposobem poruszania się. Dzięki mocnym, wyprostowanym nogom były szybsze niż inne gady i stawiały większe kroki. Niektóre drapieżniki poruszały się z prędkością bliską nawet 60 km/h.
Naczelnym, a zarazem najbardziej przerażającym przedstawicielem mięsożernych dinozaurów jest dwunożny tyranozaur. Ważący blisko 8 ton i mierzący12 m był postrachem w tamtych czasach. Grozę wywoływać mogły jego mające prawie 20 cm długości ostre i zakrzywione zęby, a także pokaźne szczęki.
Najmniejszym dinozaurem był kompsognat, wielkości kury domowej, największym natomiast ultrazaur. Ważył ponad 130 ton! Ogromna waga była dla dinozaurów oczywiście przeszkodą i mocno je spowalniała. Te najcięższe, osiągał prędkość nie większą niż4 km/h.
Drapieżniki były groźne przede wszystkim dla dinozaurów roślinożernych. Dlatego one często łączyły się w stada by czuć się bardziej bezpiecznie.
Były jednak i takie, które dysponowały znakomitą samoobroną. Roślinożerny pinakozaur z ogonem w kształcie maczugi z łatwością mógł powalić większego i cięższego drapieżnika.
Jeden z bardziej popularnych roślinożerców – triceratops, również nie wyglądał na niewiniątko. Wyposażony w rogi i przypominający pod tym względem nosorożca, nacierał na innego dinozaura z pełnym impetem. Odwagi dodawała mu też tarcza kołnierzowa.
Charakterystyczne wśród roślinożerców – były też zauropody kojarzące się, i słusznie, ze zjadaniem liści z wysokich drzew. Wygląd miały niemal identyczny jak żyrafa. Charakteryzowały je bardzo długa szyja i malutka głowa.
PYTANIA BEZ ODPOWIEDZI
Mimo tylu informacji, jedną z rzeczy, której badacze nie są w stanie określić jest kolor dinozaurów i to, czy miały włosy. Mimo odkrytych wielu dinozaurowych jaj trudno też spróbować zrekonstruować życie młodych dinozaurów. Wiadomo jednak, że jaja były małe – największe wynosiło 30 cm długości.
METEORYT TO TYLKO HIPOTEZA
Po dziś dzień badacze nie są zgodni w jaki sposób dinozaury zniknęły z planety. Panuje powszechne przekonanie, że wyginęły w skutek uderzenia ogromnego meteorytu i ogromnej eksplozji. Świadczyć miałby o tym krater na Jukatanie w Meksyku.
Inna teoria głosi, że dinozaury nie wytrzymały zmian klimatycznych. Wiązałoby się to z faktem, z założeniem, że były one zmiennocieplne i nie potrafiły utrzymywać stałej temperatury ciała. Jest ono jednak w pewnej mierze błędne, bo wiadomo już jednak, że niektóre gatunki dinozaurów były stałocieplne.
JAK WYGINĘŁY DINOZAURY ?
Poniżej pierwsza część filmu o tym jak wyginęły dinozaury.
[tube]https://www.youtube.com/watch?v=_JNa5XYgsn0[/tube]