Kapelusz typu panama

kapelusz panamaWystępują na świecie w niezliczonej ilości. Nosimy je, by chronić głowę przed słońcem, ale i nie tylko. Skąd pochodzą i jak powstały kapelusze panama?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule. Zapraszam do lektury!

Pochodzenie kapelusza

Kapelusz typu panama pochodzi z Ekwadoru. W Europie i Ameryce Północnej pojawił się na początku XIX wieku, a nazwano go kapeluszem panama, ponieważ eksportowany był masowo przez  przewoźników, którzy mieli siedzibę swoich firm w Panamie.

W Anglii rodzina królewska uznała je za doskonałe letnie nakrycie głowy, szybko stały się więc niezbędnym dodatkiem podczas spotkań sportowych czy przyjęć na świeżym powietrzu. Kiedy w 1901 roku zmarła królowa Wiktoria, na jej cześć dodano do kapelusza czarną wstążkę.

W Ameryce kapelusze te były standardowym wyposażeniem ludzi kopiących Kanał Panamski. Podczas wizyty na budowie prezydenta Roosevelta po raz pierwszy został sfotografowany taki rodzaj kapelusza i to na głowie osoby wysoko postawionej i powszechnie uznawanej, co – między innymi oczywiście – przesądziło o sławie panamy.

Starożytne korzenie

Historia kapelusza sięga odległych lat. Na ekwadorskim wybrzeżu odkryto ceramiczne figurki w osobliwych nakryciach głowy i datowano na 4000 rok p.n.e. Prawdopodobnie umiejętności tkackie ludzie zdobyli podczas kontaktów z Polinezyjczykami słynącymi z tkanego przez nich lnu. Pierwszych Hiszpanów tak zaskoczyła jakość półprzezroczystego materiału, że uważali go za skórę wampira.

Robione do dziś kapelusze powstawały już w XVI wielu. Wykonuje się je ze splecionych włókien „palmy kapeluszy panama”, zwanej „toquilla”, która osiąga ponad 3 metry długości. Najwięcej kapeluszy wytwarza się w Cuenca, choć najlepsze pochodzą z miasteczek Montecristi i Biblian.

Powstawanie panamy

Produkcja kapeluszy może przebiegać w różny sposób. Zbiory „touquilli” możliwe są tylko przez pięć dni w miesiącu, podczas ostatniej kwadry Księżyca, kiedy we włóknach palmy znajduje się mniej wody, co sprawia, że są lżejsze i łatwiej dają się tkać. Uzdolniony tkacz potrafi uzyskać włókno tak cienkie jak jedwab.

Kapelusze kiepskiej jakości można wykonać w ciągu kilku godzin, podczas gdy wykończenie kapelusza najwyższej jakości kosztującego tysiąc funtów zajmuje nawet pięć miesięcy.

Ciekawostki

W 1985 roku kapelusz panama został nominowany przez Fundację Conrana na wystawę w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta jako jeden z najlepszych wzorów w historii ludzkości.

Reply