Jak schudnąć raz na zawsze

dietaWiększość pulchnych osób ma jakąś słabość, sprawia ona, że nie mogą schudnąć, a nawet jeśli im się to uda , szybko wracają do poprzedniej wagi. Dlatego tak wielu odchudzającym się ludziom narzucenie twardego reżimu wydaje się najlepszym sposobem  zwalczania pokus. Mówią więc sobie: żadnych słodyczy, zero tłuszczu, gimnastyka…
Tymczasem takie całkowite wyrzeczenie się smakołyków i ulubionego sposobu spędzania czasu jest właśnie najczęstsza przyczyną  kapitulacji. tymczasem całkowite wyrzeczenie się  smakołyków  i ulubionego sposobu spędzania czasu.

Odchudzając się nie jedz za mało.
Okazuje się, że gdy jemy zbyt mało, nasz organizm ogranicza ilość kalorii spalanych  w trakcie ćwiczeń i  po ich zakończeniu. Jeżeli np. przez 3 dni dostarczamy mu tylko 1200 kcal na dobę, zaczyna oszczędzać energię.
Oznacza to, że  w trakcie intensywnej gimnastyki zużywamy mniej  energii i w rezultacie przestajemy chudnąć . Po wysiłku tempo przemiany materii może być nawet o 8 % mniejsze niż zazwyczaj. niekorzystne jest również  gwałtowne zmniejszanie kaloryczności posiłków, np. o 500 kcal w ciągu doby.

Dlatego specjaliści w dziedzinie fitness i dietetyki doradzają , by diety odchudzające  wprowadzać powoli. W praktyce oznacza to, że na początek wystarczy tylko zrezygnować z frytek do obiadu lub pączka na deser.

Zmień rytm ćwiczeń

Na skuteczność terapii odchudzającej ma wpływ tempo wykonywania ćwiczeń

Intensywne, forsowne ćwiczenia  wykonywanie naprzemiennie z mniej męczącymi i nie stanowiącymi obciążenia dla organizmu powodują znacznie szybsze spalanie  tłuszczu niż tradycyjna gimnastyka czy aerobik.

Pełne zwycięstwo w walce z nadwagą jest możliwe. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie kryją się pułapki i jak ich uniknąć.
wiele osób, które pozbyły się zbędnych kilogramów , po jakimś czasie wracają do wagi sprzed kuracji. Dlaczego, mimo tylu wyrzeczeń,nie osiągają one oczekiwanego rezultatu? Przyczyna może być zarówno niewłaściwie dobrana dieta , jak i błędy popełniane w trakcie odchudzania.

Jak ich uniknąć?

Czym należy się kierować?

niestety nie ma diety dobrej i bezpiecznej dla każdego, a równocześnie skutecznej. Niektóre z modnych obecnie diet mogą być groźne dla zdrowia. inne wymagają wielu wyrzeczeń i czasami trudno je stosować przez długi czas. Najkorzystniejsze są urozmaicone, w których posiłki przygotowuje się  wyłącznie z naturalnych produktów. Ważne by codziennie jeść warzywa i owoce, a także chude mięso lub nabiał. Najmniej skuteczne jest zastępowanie posiłków  tzw. substytutami, czyli gotowymi preparatami (daniami) odchudzającymi.
Przy wyborze diety nie można również  lekceważyć  indywidualnych upodobań  kulinarnych. Trudno bowiem miłośnikom wypieczonych steków  schabowych przyzwyczaić się do  wegetariańskich zapiekanek.

Przy układaniu jadłospisu  należy zwracać szczególna uwagę na wartości kaloryczne produktów.  Diety niskokaloryczne polegają na  ograniczeniu  lub wyłączeniu z menu najbogatszych źródeł kalorii, przede wszystkim słodyczy, alkoholu, tłuszczów zwierzęcych, a także tłustych mięsnych potraw.
Najpopularniejsza dieta niskowęglanową  jest tzw. dieta 1200 kcal. Opiera się ona na jedzeniu różnego typu produktów, dlatego została uznana za jedną z bezpieczniejszych metod odchudzania . Może być.  polecona zarówno  osobom zdrowy, jak i mającym problemy z nadciśnieniem. Jej główną wadą jest konieczność ciągłego liczenia kalorii.

dieta3Błędy popełniane przez osoby  zaczynające się intensywnie odchudzać.

Podstawowym błędem jest brak wiary w powodzie kuracji oraz nieprzestrzeganie kuracji. Ponadto osoby te często zaczynają od diet, które obiecują natychmiastowy efekt. Zazwyczaj dieta taka prowadzi  do utraty wody, czyli pozornego chudnięcia. niestety po jej zakończeniu następuje powrót do poprzedniej wagi. Błędem jest również ograniczanie jedzenia  bez równoczesnego wysiłku fizycznego, który jest największym sprzymierzeńcem w odchudzaniu.

Należy również unikać ciągłego ważenia się. Ponieważ tempo chudnięcia bywa  różne – na początku jest słabsze, potem maleje – okresowy brak lub mniejsze efekty kuracji mogą zniechęcić do jej kontynuowania. Waga zwiększa się tez czasowo, np. podczas menstruacji. Dlatego najlepiej ważyć się jest raz w tygodniu bez ubrań, na czczo.

Często błędem osób walczących z nadwagą  jest stosowanie kilku różnych diet odchudzających, jedna po drugiej. Prowadzi do problemów żołądkowych lub nagłych spadków i wzrostowi wagi. Bardzo ważne jest również odpowiednie postępowanie  po zakończeniu kuracji. tłuste sosy, wysokokaloryczne desery, panierki oraz chipsy i chrupki z powodzeniem mogą być  zastąpione  przez ich niskokaloryczne zamienniki.

W trakcie odchudzania się dostarczamy organizmowi mniej energii niż zwykle. Aby nie doszło do rozregulowania  pracy poszczególnych narządów, włącza on wtedy system  awaryjny, który czerpie energię z tkanki  tłuszczowej. Spalając tłuszcze łatwo tracimy kilogramy.  Jeśli stosowana przez nas dieta jest bardzo restrykcyjna  lub chudniemy zbyt szybko, to po jej zakończeniu może nastąpić  gwałtowne tycie. Gdy ponownie zaczynamy normalnie jeść , nasz organizm, który pamięta  niedawny post  robi wszystko  by odłożyc jak najwięcej  energii. Następuje wtedy przyrost tkanki tłuszczowej. Nadwaga wraca i to z nawiązką Ten stan nazywany jest efektem jo-jo.

Reply