Jak starzeje się skóra

skora1Po trzydziestce w górnych partiach twarzy , na czole i w okół oczu tworzą si zmarszczki mimiczne

  • Z czasem zmarszczki te przekształcają się w strukturalne. Zmarszczka jest widoczna nie tylko  w trakcie uśmiechu czy grymasu , ale utrwala się na twarzy widać ją rano . Taka zmarszczka potrzebuje najpierw pół godziny, żeby się wygładzić, potem godziny. Po pięćdziesiątce zostaje na skórze na stałe
  • zmarszczki grawitacyjne pojawiają się równolegle lub nieco później  niż strukturalne  i są skutkiem  zmian w skórze właściwej , czyli utraty elastyczności włókien kolagenowych, które pełnia rolę rusztowania. Skóra poddaje się sile ciężkości  i zaczyna opadać.

Zasady domowej pielęgnacji cery dojrzałej

  • Wymaga ona regularnych pilingów, nie są one tak radykalne jak głębokie złuszczanie u dermatologa, ale niezbędne. Pilingu wymaga każda cera nawet przesuszona, nadwrażliwa.
  • Należy dostarczyć skórze w preparatach pielęgnacyjnych składników,które rzeczywiście powstrzymują proces jej starzenia, czyli:
  1. witamina C – odpowiednio podana , w dostatecznie dużym stężeniu, działa rozjaśniąjąco, ochronnie, nadaje się przede wszystkim na dzień
  2. retinol, czyli witamina A w czystej postaci, która aktywizuje skórę, najlepiej stosować na noc
  3. kwas liponowy – silny antyutleniacz, wspomaga działanie witaminy A zgromadzonej w skórze, pobudza metabolizm

Na początku stosowania tych składników mogą wystąpic podrażnienia, ale nie jest to uczulenie i nie ma powodu przerywać kuracji. Jeśli ktoś ma cerę kapryśna , najlepiej aplkować jej kremy  ze słabiej działającym palmitynianem retinolu. Retinol działa silniej  dlatego można zacząć go stosować, kiedy już skóra zdąży się przyzwyczaić.

Dzienne kremy dodatkowo powinny zawierać substancje ochronne , głównie filtry przeciwsłoneczne . Obecnie uważa się, ze krem dzienny musi mieć filtr ochronny nr 15. Znaczy to, że teoretycznie , że możesz przebywać na słońcu  piętnastokrotnie dłużej niż bez kremu. Ale nie wolno przeceniać roli filtrów i wylegiwać się zbyt długo.

Problem z filtrami polega na tym, że ludzie często przeceniają ich działanie , a przecież wszystkie oznaczenia nadaje się w laboratorium, więc wskaźnik to informacja czysto teoretyczna. Poza tym filtry są mało stabilne i nawet najlepsze wytrzymują na słońcu  najdłużej 2 godziny, co oznacza, że aplikacje trzeba powtórzyć parę razy w ciągu dnia.

Właściwie filtr powinien być w każdym kremie  dziennym, ale aby osiągnąć wskaźnik na poziomie 15, trzeba dużo włożyć do preparatu, a nadmiar tej chemii może uczulać. Jeśli na etykiecie kremu nie ma informacji  o wartości  protektora przeciwsłonecznego, znaczy to , że jest zbyt niska , nie przekracza 4 , można ratować się dokupując podkład lub puder z wysokim protektorem. Warto jednak pamiętać, że wartość  filtrów w preparatach nakładanych na skórę  nie sumuje się, szczelność ochrony przed słońcem  jest tak duża jak siła preparatu  z najwyższym protektorem.

skóraWitamina A i E to witaminy młodości.
witamina A i E obecne sa w skórze, opóźniają proces starzenia , chronią przed szkodliwym wpływem środowiska , regenerują uszkodzone tkanki. Witamina A działa odmiennie od innych czynników i składników kosmetycznych, w skórze są bowiem specjalne receptory, kierujące jej działanie. Pobudza naskórek do odnowy, odmładza go i zmniejsza uszkodzenia, które mogły by doprowadzić do rozwoju  zmian nowotworowych.

Reguluje proces rogowacenia , zapobiega widocznemu pogrubieniu  naskórka powstającemu pod wpływem słońca. Jednocześnie odbudowuje żywy i dobrze nawilżony naskórek, dzięki czemu rozjaśnia plamy i odświeża koloryt cery. witamina A pobudza także procesy odnowy w skórze właściwej. Regeneruje ją, ograniczając uszkodzenia włókien  i przyśpieszając produkcje kolagenu. Wywiera również istotny wpływ na tworzenie nowych naczyń krwionośnych , co ma duże znaczenie dla starzejącej się , źle ukrwionej skóry.

Witamina E jest słusznie nazwana witaminą młodości , jest to jeden z najsilniejszych czynników  chroniących przed szkodliwym wpływem  wolnych rodników. Odnawia lipidy międzykomórkowe określane jako” cement skóry”, przez co wzmacnia  barierę naskórka i zabobiega jej uszkodzeniom. W czasie dłuższego nasłonecznienia, należy dostarczyć organizmowi dużych dawek tej witaminy, ponieważ w wyniku działania wolnych rodników i promieni UV jej zasoby w skórze znacznie maleją. Witamina E nie tylko odbudowuje uszkodzenia , ale i zapobiega ich powstawaniu. Poza tym chroni przed utratą wody , a więc poprawia nawilżenie , elastyczność, sprężystość naskórka . Zapobiega podrażnieniom  i stanom zapalnym skóry.

Kompleks witamin A i E wspiera codzienna pielęgnację urody. Obie witaminy bardzo dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego, dobrze wpływają na cały organizm, nie tylko na skórę, usprawniają również krążenie, procesy myślowe, równowagę hormonalną .

Ruch jest komieczny nawet jeśli nasza figura jest znakomita, a twarz gładka, poniewaz sprzyja on wytwarzaniu naturalnych  antyutleniaczy, które stanowią mocna barierę  obronna organizmu

Reply