Jak przywrócić cerze blask?

pielęgnacja skóry na wiosnę

Jak przywrócić cerze blask?

 

Po długiej i jeszcze niezakończonej zimie nasza skóra, głównie na twarzy, jest szara, matowa i przesuszona. Co zrobić, aby nadać jej promienny wygląd?  Wprowadzenie do pielęgnacji kosmetyków złuszczających i nie tylko pomoże jej przywrócić dawny blask.

Dziś kilka porad dotyczących pielęgnacji cery. Zapraszam!

Zalecenia ogólne

Skórę twarzy przede wszystkim należy wygładzić – dzięki temu będzie lepiej odbijała światło. Po zimie, kiedy nieco sobie pofolgowałyśmy, nasza skóra wygląda na zmęczoną i postarzałą, a jej koloryt nie jest równomierny. Na co dzień należy korzystać z toników złuszczających i kremów z kwasami owocowymi, a dwa razy w tygodniu z peelingów lub masek złuszczających. Niezależnie od rodzaju skóry, kosmetyki złuszczające należy stosować ostrożnie – przesada grozi podrażnieniem.

Ważną rolę w przywracaniu cerze blasku odgrywa również odpowiedni poziom jej nawilżenia. Dlatego równolegle z kosmetykami złuszczającymi stosujmy kremy nawilżające.

Poranna pielęgnacja

Rano po przebudzeniu warto przetrzeć cerę tonikiem złuszczającym. Zazwyczaj te kosmetyki zawierają kwas salicylowy, glikolowy lub kwasy owocowe. Częsty składnikiem jest również alkohol, którego zadaniem jest intensyfikowanie działania, gdyż poprawia wnikanie kwasów w głąb naskórka. Tonik należy pozostawić na skórze około minuty, by ten miał czas zadziałać i rozpuścić zrogowaciałe komórki naskórka.

Kolejnym krokiem staje się nałożenie serum zawierającego witaminę C lub antyoksydanty pochodzenia roślinnego.

Aby cera była promienna, warto zadbać o jej prawidłowe nawilżenie. Krem należy dobrać odpowiednio do swojej cery, a zawsze przed wyjściem z domu należy nakładać krem z filtrem, nawet jeśli dzień jest pochmurny.

Wieczorne rytuały

Wieczorem po zmyciu makijażu ważne jest przemycie twarzy tonikiem. Przy cerach tłustych i poszarzałych warto usuwać zrogowaciałe komórki w sposób mechaniczny – za pomocą peelingu. Dwa lub trzy razy w tygodniu należy stosować peeling drobnoziarnisty lub elektroniczną szczoteczkę do mycia ciała. Zapewni ona intensywniejsze złuszczanie i pobudzi krążenie w skórze, dzięki czemu składniki pielęgnacyjne łatwiej będą mogły wniknąć do naskórka.

Na noc warto stosować krem z retinolem. Jeśli nasza cera nie jest w dobrym stanie należy udać się do dermatologa i poprosić o przepisanie kremu dostępnego jedynie na receptę. Kremy apteczne dostępne bez recepty są łagodniejsze i dłużej trzeba czekać na efekty ich działania, ale za to unikniemy ryzyko podrażnienia.

Kuracja w domu

Jeśli mamy cerę poszarzałą, na której widoczne są przebarwienia, samo złuszczenie nie wystarczy. Wiele zabiegów, które pomogą rozświetlić cerę można wykonać samemu w domu, a wykonywać je należy wieczorem, dwa razy w tygodniu.

  1. Należy umyć twarz ciepłą wodą i przetrzeć ją tonikiem z kwasem salicylowym lub glikolowym. Ciepła woda sprawi, że pory otworzą się, a składniki złuszczające lepiej przenikną w głąb skóry, po tym przetrzeć skórę zwykłym tonikiem.
  2. Stosujmy peeling z kwasami owocowymi, które skutecznie działają w walce z przebarwieniami. Wystarczy nanieść peeling na wilgotną skórę i pozostawić go na twarzy od 3 do 5 minut i zmyć wodą.
  3. Zamiast peelingów godne polecenia są również maski złuszczające, które równomiernie usuwają komórki warstwy rogowej naskórka. Zazwyczaj mają one postać gęstego żelu, który najwygodniej nakładać jest za pomocą pędzelka. Maski te działają złuszczająco i nawilżająco, na twarzy pozostawić prze 15 minut.
  4. Po zastosowaniu peelingu należy nałożyć maskę nawilżającą i masować skórę. Pomoże to złagodzić ewentualne podrażnienia, a także usprawni krążenie. Po 10 minutach zmyć maskę i nałożyć mocno nawilżający krem na noc.

Stosowanie kosmetyków przyspieszających złuszczanie naskórka należy wprowadzać do codziennej pielęgnacji bardzo ostrożnie. Stosowane w nadmiarze mogą podrażnić.

Już dziś bądź piękna i przywitaj wiosnę z uśmiechem.

Reply