Jak wybrać idealny projekt domu? – polska nowoczesność
Wszyscy w odpowiednim czasie jesteśmy zmuszeni odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie planujemy spędzić resztę albo przynajmniej najbliższe lata naszego życia.
Najczęściej jest to problem ludzi dorastających którzy rozważają wyprowadzkę z domu rodziców, zakładają rodzinę i dotychczasowe mieszkanie przestaje im wystarczać lub osób które planują „zacząć wszystko od nowa” i odmienić swoją codzienność.
Problematyczne wybory
Wybory są różne od wynajmu przez zakup jakiegoś mieszkania. Zdarza się jednak, że próbujemy sami od podstaw stworzyć swój nowy świat i wtedy decydujemy się na zakup własnej działki i postawienie na niej nowego domu.
Wizja jest piękna – własna ziemia, własne miejsce na ziemi stworzone, zaplanowane i wykonane przez nas naszymi własnymi rękami. Nic tylko zabierać się do pracy i urzeczywistniać marzenia. Ale niestety jesteśmy tylko ludźmi i chociaż pięknie mówimy o naszych wizjach to tak naprawdę nie wiemy czego chcemy.
O ile łatwo jest się zdecydować czy jesteśmy fanami powolnego życia na wsi czy szybkiego zabiegania człowieka „miastowego” i potrafimy wybrać lokalizacje swojego gniazdka o tyle problem sprawia nam sprecyzowanie konkretów na temat własnego domu.
Bo jaki ma on być? – przytulny, duży, ciepły, ładny, pełen radości, przywodzący na myśl dom rodzinny ale i podążający za nowoczesnością i bogaty w różnego typu nowe technologie. No tak. Ale to przecież same ogólniki! Trudno przejść od nich do bryły budynku który musi mieć przecież doprojektowany każdy detal.
I w tym momencie pomocną dłoń podają nam biura projektowe. Posiadając szeroka ofertę projektów domków jednorodzinnych są w stanie nadać naszym marzeniom realniejszych kształtów. Porównując kolejne propozycje możemy precyzować wymagania i odnaleźć kierunek w którym chcemy podążać.
Domy w stylu Polskiej nowoczesności
Przedstawiane nam projekty można podzielić na kilka grup, które będą posiadać określone cechy i tworzyć konkretne style.
Domy w stylu polskiej nowoczesności odwołują się sie do tradycyjnego polskiego dworku niczym ten z Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Jest to architektura głęboko zakorzeniona w naszej tradycji i kojarzona z sielankowym wiejskim krajobrazem zamieszkałym przez rodzimych sarmatów.
Przemawia ona do tradycjonalistów, ludzi którzy kochają kulturę przodków pragną ją zachować a przynajmniej żyć w jej blasku.
Omawiany typ domu nawiązuje do budownictwa staropolskiego przez swoją bryłę. Jest to dom parterowy z wysokim dwuspadowym dachem i kalenicy równoległej do dłuższego boku. Do wnętrza wchodzi się przez charakterystyczny portyk umieszczony na środku szerszej elewacji.
Kwestie estetyki
Typowy trójkątny daszek wsparty kolumnami otrzymuje czasem detal klasyczny czyli nawiązujący do dekoracji starożytnej Grecji lub Rzymu. Wysokie okna z obowiązkowymi szprosami posiadają często dodatkowe okiennice albo ich atrapy. Często spotykane kolumny z motywem liści akantu i kanelurami czyli charakterystycznymi dla świątyń czasów antycznych rowkami to już jednak dla prawdziwego estety lekka przesada.
Powinniśmy zawsze pamiętać o umiarze i wybierać zgodnie z zasadą: „mniej znaczy więcej”. Nawiązując do stylu polskiego powinniśmy być wierni obranej drodze i postawić prędzej na akcent drewniany lub zastanowić się nad regionalnym przekryciem.
Unikajmy zbędnego ośmieszania naszego domu i tworzenia karykatury budynku świadczącego o braku poczucia stylu i smaku.
Jaka lokalizacja?
Jeżeli już zdecydowaliśmy, że mały dworek to jest nasz wymarzony dom to warto przeanalizować naszą decyzję pod kątem lokalizacji. Wieś, czy duża działka bardzo ładnie zleją się w jedną całość z naszym budynkiem.
Ale jak będzie się on prezentował w ciasnej zabudowie miejskiej albo w modernistycznym otoczeniu? No właśnie, trudno powstrzymać się od uśmiechu na myśl o tak niefortunnym zestawieniu nowoczesności z reliktami przeszłości.
Warto więc dokładnie przemyśleć własne potrzeby i możliwości, wybiec myślami w przyszłość i zastanowić się jak nasza oaza spokoju będzie współgrać z resztą świata i zacząć podejmować najważniejsze decyzje.