Jak zaplanować świąteczne porządki?
Sprzątanie przed świętami nie powinno zostawać nam na ostatnie dni, a najlepiej zakończyć je jeszcze przed Wigilią, by mieć czas na udekorowanie mieszkania.
Jak dobrze zorganizować sobie czas, by ze wszystkim się wyrobić? Zapraszam do lektury!
Świąteczne porządki krok po kroku
Najlepiej wszystko porządnie zaplanować, by nie zapomnieć o pewnych rzeczach. Na sprzątanie każdego pomieszczenia warto zarezerwować sobie po jednym dniu. Tydzień czasu powinno wystarczyć na zrobienie porządków w całym domu. Dobrze jest zacząć od sypialni, pokoju dziecięcego i salonu, a następnie posprzątać łazienkę, a na końcu kuchnię.
W każdym pomieszczeniu sprzątanie zaczynamy od górnych partii pomieszczenia, czyli najpierw odświeżamy lampy, wiszące elementy, szafki i półki. Następnie myjemy okna, pierzemy firanki, a na koniec odkurzamy i czyścimy podłogę.
Jeśli nasze mieszkanie wyposażone jest w dużą ilość bibelotów, koniecznie zdejmujemy je z półek, odkurzamy regały, czyścimy figurki z kurzu, najlepiej miotełką z mikrofibry.
Jak wyczyścić trudne miejsca w domowych zakamarkach?
Zmywarka
Podczas świąt zawsze mamy dużo naczyń do zmywania, a nawet stara już zmywarka świetnie sobie z tym poradzi, jeśli ją dobrze wcześniej wyczyścimy. Najlepiej użyć do tego specjalnie przygotowanych środków – żele, płyny czy kapsułki, które prócz środków czyszczących naczynia zawierają też składniki myjące urządzenie. Wkładamy je do pustej zmywarki i nastawiamy na najdłuższy program z wysoką temperaturą. Na koniec czyścimy uszczelki i gotowe.
Kuchenka
Dużym problemem jest często kratka z kuchenki. Zdejmujemy ją, namaczamy w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Palniki zdejmujemy i płytę czyścimy mleczkiem, tak, aby nie zarysować powierzchni. Czekamy chwilę, by wszystkie zabrudzenia odmiękły, zbieramy pozostałości zmywakiem, wycieramy do sucha, palniki i kratkę ustawiamy na swoim miejscu.
Płytę indukcyjną czy ceramiczną najlepiej czyścić przygotowanymi do tego preparatami lub płynem do mycia szyb, który nie zostawia smug. Do wycierania używamy miękkiej ściereczki, która nie zarysuje delikatnej powierzchni.
Kanapy i fotele
Po pierwsze sofy i fotele dokładnie odkurzamy. By usunąć ewentualne zabrudzenia, używamy specjalnych środków, kupowanych w sklepie bądź przygotowywanych samodzielnie. Możemy np. użyć mikstury z solą. Do miseczki wsypujemy sól, mieszamy ją z wodą, by utworzyła papkę, którą nakładamy na zabrudzenie, delikatnie wcieramy i zostawiamy na kilkanaście minut. Następnie zbieramy nadmiar soli, przykładamy ręcznik papierowy do wchłonięcia wilgoci i gotowe.
Gdy w domu są zwierzęta, najtrudniej poradzić sobie z sierścią na kanapie. Idealnie sprawdzi się tu gumowa ściągaczka do szyb.
Półki
Jeśli mamy sporą biblioteczkę, najlepiej czyścić półki odkurzaczem z końcówką z miękkim włosiem. Sprawdzi się też giętka miotełka z włóknami z mikrofibry. Dotrze do każdego zakamarka i nie wzbija kurzu w powietrze. Idealnie sprawdzi się również do kaloryferów. Meble i grzejniki możemy również na koniec przetrzeć płynem antystatycznym, by ładnie błyszczały i nie przyciągały tak szybko kurzu.
Krany
Trzeba pamiętać, że krany z błyszczącej stali są bardzo delikatne, łatwo je zarysować czy odbarwić. Najlepiej stosować środki do stali nierdzewnej. Mleczko czy płyn wcieramy miękką stroną zmywaka lub ściereczką, spłukujemy i wycieramy do sucha. Jeśli widoczne są zacieki z wody, najlepiej przetrzeć te miejsca suchym ręcznikiem i cieszyć się piękną łazienką czy kuchnią.