Szanuj swój kręgosłup
Bardzo często jest tak, że poprzez nieprawidłowe chodzenie, schylanie się, podnoszenie ciężarów, siedzenie, oraz brak aktywności fizycznej i nieodpowiednie odżywianie doprowadzamy do poważnych wad naszego kręgosłupa. Co najgorsze, zdarza się, co raz częściej, że problemy z kręgosłupem kończą się na sali operacyjnej i dobrze jest, jeśli operacja pomoże, jeśli nie, możemy doprowadzić nawet do paraliżu części ciała.
Ćwicz bo sport to zdrowie
Niestety z tego wszystkiego mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę. Zaniechanie ćwiczeń już od najmłodszych lat, rodzice nie pilnują często w tym względzie swoich pociech. Do tego nieprawidłowa postawa itd. I u lekarzy: ortopedy, traumatologa, neurologa i neurochirurga każdego roku pacjentów przybywa w zatrważającym wręcz tempie. A wystarczy naprawdę niewiele, aby ustrzec się przed problemami z kręgosłupem.
Zacznijmy jednak od naszych pociech. Często przymykamy oko na to, że nie chcą one uprawiać sporów, że nie gimnastykują się, nie chcą uczestniczyć w wf-ie. I to jest pierwszy błąd. Uczymy, bowiem nasze dzieci, że ruch nie jest nam w życiu nader mocno potrzebny. A przecież jest wręcz odwrotnie, całe życie warto, wręcz trzeba być aktywnym fizycznie.
Kolejna sprawa, to fakt, że nie uczymy naszych pociech już od najmłodszych lat jak mają prawidłowo utrzymywać postawę, niezależnie od tego, co robią. Jest to spory problem, bo złych nawyków nie da się łatwo wykorzenić. No i tutaj możemy właśnie powiedzieć, o osobach już dorosłych. Z wiekiem, co raz mniej chce nam się ćwiczyć, a co za tym idzie, osłabiamy mięśnie, również te przy kręgosłupie, czyli te, które go utrzymują, są jego podporą.
Prawidłowa postawa
Kolejna sprawa, że albo nie jesteśmy nauczeni, albo w pośpiechu dnia codziennego zapominamy o prawidłowej postawie. Podnosimy ciężary schylając się, zamiast kucając, nie utrzymujemy prostej postawy idąc, siedząc. I skutki tego są takie a nie inne. Skrzywienia, tzw. wypadanie kręgów, oraz inne schorzenia kręgosłupa. Czym nasze mięśnie przykręgosłupowe słabsze, tym wszystko to bardziej się pogłębia. Czym bardziej się pogłębia, tym bardziej odczuwamy dyskomfort, potem już ból, nawet taki, który naprawdę ciężko znieść. A bolą niekoniecznie plecy.
Gdy wady są już spore, gdy ucisk na nerwy duży, może boleć kark, głowa, ale także nogi, stopy, ręce i dłonie. Mogą boleć na tyle mocno, że nie będziemy mogli wykonywać prostych, codziennych czynności. I wtedy udajemy się do lekarza, a on uświadamia nas, że po prostu nie dbaliśmy odpowiednio o kręgosłup. Dlatego też, niezależnie od wieku, od płci, powinniśmy każdego dnia, choć odrobinę się gimnastykować, powinniśmy znaleźć jakiś sport, który nam się spodoba i chętnie będziemy go uprawiali.
Do tego, koniecznie trzeba pamiętać o prawidłowej postawie, o tym, jak należy podnosić ciężary. Na odbudowę mięśni nigdy nie jest za późno, a jeśli już mamy schorzenia bardzo pogłębione, mamy też sporo problemów w życiu codziennym. Bez wątpienia, nie warto się o tym przekonywać na własnej skórze. Lepiej pamiętać o prostych zasadach i ćwiczyć, choć trochę każdego dnia.