Sprawdzone domowe sposoby na niektóre powszechne dolegliwości.

Pewnie nie raz od swoich babć słyszeliśmy, że na zapalenie piersi w okresie laktacji są dobre okłady z liści kapusty czy na obniżanie temperatury zimne kompresy. Tych domowych rad można by wyliczyć całe mnóstwo.

Sposoby na zapalenie pęcherza

I tak w przypadku problemów z nawracającym zapaleniem pęcherza znakomicie sprawdzają się rozgrzewające kąpiele i nasiadówki w wannie. Jednak trzeba pamiętać, że ten rodzaj leczenia można wykorzystać jedynie w początkowej fazie infekcji. Ciepła woda poprawia ukrwienie naczyń, jak również wzmaga mechanizmy obronne, zmniejszając nieprzyjemne uczucie parcia na mocz. W tym okresie bardzo ważne jest przyjmowanie minimum trzech litrów płynów na dobę.

Dobroczynne okazują się przeróżne herbatki ziołowe, których pod dostatkiem w sklepach zielarskich. Szczególnie cenne są te z pokrzywy, skrzypu i mniszka lekarskiego. Warto także sięgnąć po witaminę C, która posiada właściwości zakwaszające mocz, co powoduje, że bakterie znajdujące się w moczu mają gorsze warunki do rozmnażania się. Nieoceniona w problemach z pęcherzem jest żurawina. I tu pole do popisu jest ogromne, ponieważ występuje w wielu postaciach; od gotowych preparatów po surowe czy suszone owoce, a także soki. Wystarczy kilka dni kuracji po pół szklanki dziennie, aby dolegliwości ustąpiły.

Jęczmień

Inną powszechną i zarazem bolesną dolegliwością jest jęczmień. Powieka nagle czerwienieje, puchnie, a potem wyrasta na niej ropny guzek, który skutecznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Aby jak najszybciej pozbyć się intruza z oka należy jęczmień ogrzewać.

Ciepłe kompresy powodują, że udrażnia się zaczopowany kanalik, który umożliwia odpłynięcie ropy. Najskuteczniejsze okazują się okłady z wyciśniętych torebek herbaty lub gaziki nasączone naparem z herbaty. Jednak absolutnie nie próbujmy pocierać jęczmienia złotą obrączką! Złoto faktycznie ma właściwości przeciwzapalne, ale pocieranie ropnego guzka obrączką może sprawić, że stan zapalny rozniesie się na większej powierzchni oka.

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się przewrócić i stłuc kolano. Na szybkie złagodzenie bólu i nie dopuszczenie do rozwoju opuchlizny w takiej sytuacji najlepsze są zimne okłady. Zimna temperatura sprawia, że hamuje się rozwój siniaków i obrzęków. Bez obaw możemy przyłożyć okład z lodu czy chłodzący plaster. Po około trzech dniach od stłuczenia możemy chorobowo zmienione miejsce poddać naświetlaniom lampami na podczerwień oraz poduszką elektryczną. Równie skuteczne są okłady z Altacetu, a także wszelkie maści i żele zawierające arnikę, nagietek czy heparynę.

Reply