Jak zniknie chrapanie – nastąpi spokojne spanie

Odgłos chrapania nie należy do przyjemnych dźwięków, zwłaszcza, gdy pochodzi od jednej osoby, która potrafi postawić na nogi cały dom. To, że chrapie jedynie mężczyzna w średnim wieku z otyłością i nadużywający alkoholu to mit. Chrapanie może dopaść zarówno mężczyznę jak i kobietę, a także może dotyczyć dzieci. Znaną prawdą jest to, że mężczyźni zaczynają chrapać wcześniej, jednak w przedziale wieku 40-60 te proporcje zaczynają się bardzo wyrównywać. Nadużywanie alkoholu i otyłość tylko wspomaga cały proces. Statystycznie, co piąty Polak chrapie a problem nasila się z wiekiem.

Odgłos chrapania może irytować a kolejna nieprzespana noc może doprowadzać do szału. Pewna kobieta w USA nawet zastrzeliła swojego męża, ponieważ nie mogła już słuchać tego dźwięku. Nie zachęcamy jednak do tak drastycznych metod i chcemy pokazać inne rozwiązania tego problemu.

Dlaczego chrapiesz?

Chrapanie jest przyczyną drgania wiotkich części gardła takich jak: języczek i podniebienia miękkiego. Schorzenie to oprócz tego, że przeszkadza osobie śpiącej obok, jest niebezpieczne dla osoby wydającej te dźwięki. Chrapanie może prowadzić do bezdechu sennego, który może przynieść poważne konsekwencje. Bezdech senny prowadzi do niedotlenienia organizmu. Przez to jesteśmy zmęczeni i mamy obniżoną koncentrację, co może prowadzić nawet do spowodowania wypadku samochodowego. Niedotlenienie prowadzi do chorób układu krążenia, a nieleczone może doprowadzić nawet do depresji.

Chrapanie jest związane z nieprawidłową anatomią górnych dróg oddechowych. Mając skrzywioną przegrodę nosową, polipy lub przerost migdałków mamy naturalne predyspozycje do chrapania. Inną sprawą jest otyłość i wiek, który doprowadza do zwiotczenia tkanki miękkiej podniebienia. Kiedyś do chrapania lekarze kazali się nam przyzwyczaić, ponieważ nie było metody, aby temu zapobiec. Dziś jest jednak inaczej, gdyż czasem wystarcza zabieg skrzywionej przegrody nosowej, usunięcie migdałków lub polipów i sen staje się spokojniejszy. Najnowocześniejszą metodą leczenia chrapania jest metoda laserowa. Nie jest to tania metoda, jednak dla spokojnego snu warto zainwestować. Pacjent musi się jednak kwalifikować do wykonania zabiegu.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia jest np. ciąża, karmienie piersią, choroba nowotworowa czy wszczepiony rozrusznik serca. Cukrzyca i zażywnie leków światłoczułych także dyskwalifikuje do przeprowadzenia zabiegu. Zabieg jest bezinwazyjny i bezbolesny. Pacjent kładzie się wygodnie na leżance i otwiera usta. Lekarz kieruje laser na określone punkty, co sprawia, że włókna się obkurczają. Powoduje to poszerzenie dróg oddechowych w wyniku, czego pacjent po jakiś 2 czy 3 zabiegach odczuwa wyraźną ulgę. W zależności od pacjenta określa się ilość potrzebnych zabiegów. Czasem efekt uzyskuje się od razu i utrzymuje się do końca życia. Po zabiegu można jedynie odczuwać suchość w gardle. Podczas samego zabiegu pacjent odczuwa jedynie ciepło, dlatego też nie ma potrzeby stosować znieczulenie.

Reply