Obrzęk – kobiecy problem
Obrzęk to po prostu skutek przeciążenia się, np. nogi mogą puchnąć od długiego stania, a opuchlizna oczu pojawić się może, gdy za mało śpimy. W ten sposób organizm daje nam znaki, że jest przemęczony. Powinnyśmy wtedy zadbać bardziej o siebie i zmienić codzienne nawyki, tak, aby bardziej się oszczędzać.
Dokuczające obrzęki
Jeśli obrzęki regularnie dokuczają, a do tego ogólnie samopoczucie jest gorsze, może być to sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych i może wymagać wizyty lekarskiej. Opuchlizna pod oczami to najczęściej skutek gorszej pracy nerek i zbierania się wody w organizmie. Mogą wystąpić także częste oddawanie moczu w nocy, osłabienie i senność, brak apetytu.
Na dolegliwości te pomogą zimne okłady pod oczy, np. z kostek lodu w chusteczce, rezygnacja z soli, która dodatkowo sprzyja zatrzymywaniu wody, ograniczenie przyjmowania leków przeciwbólowych- niekorzystnie działających na nerki oraz stosowanie preparatów z miłorzębem (po konsultacji z lekarzem) – poprawiają one przepływ krwi przez nerki, które dzięki temu lepiej pracują.
Opuchnięte powieki i nalana twarz mogą być oznaką niedoczynności tarczycy. Inne objawy takiego schorzenia to: ciągłe zmęczenie i senność, przybieranie na wadze. W walce z tym schorzeniem warto stosować preparaty z cynkiem (po konsultacji z lekarzem), gdyż pierwiastek ten pobudza tarczycę do pracy a także dostarczać organizmowi jodu, czyli przynajmniej raz w roku wyjechać nad morze.
Opuchlizna wokół kostek natomiast może sygnalizować kłopoty z sercem. By wspomóc osłabiony organ należy pozbyć się nadwagi – u osób otyłych serce ciężej pracuje, należy jeść dużo owoców i warzyw, które zawierają witaminy zwalczające wolne rodniki – szkodzące komórkom serca. Warto też ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, które sprzyjają powstawaniu blaszek miażdżycowych, zatrzymujących krew w naczyniach.
Opuchlizna stawów i kości
Opuchlizna kostek i łydek może być pierwszym objawem choroby żylakowej nóg. Pojawiają się także uczucie ciężkości w kończynach, bolesne skurcze. Zaradzi temu gimnastyka – wtedy mięśnie masują żyły i krew krąży lepiej. Pomoże również masaż nóg żelem z rutyną, który wzmacnia żyły. Należy unikać także długiego stania i siedzenia, jak również noszenie luźnych ubrań by nie uciskały żył i nie utrudniały krążenia.
Opuchlizna nóg może być skutkiem ubocznym działania niektórych leków, np. hormonalnych czy obniżających ciśnienie. Natomiast, jeśli obrzęknięte są stawy, może to wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów. Innymi objawami są: sztywność poranna stawów, stany podgorączkowe, zmęczenie i utrata wagi. By wspomóc zagrożone stawy trzeba spożywać pokarmy bogate w witaminy C i E, które chronią komórki stawów przed uszkodzeniem. Należy również stosować preparaty z olejami rybnymi (po konsultacji z lekarzem), które mają ochronny wpływ na stawy.
Obrzęk dłoni może być objawem alergii kontaktowej (np. na składniki proszku do prania). By temu zapobiec należy używać delikatnych proszków, np. dla dzieci a także zmywać w rękawiczkach i zawsze rozcieńczać płyn wodą.