Skuteczne sposoby na obniżenie cholesterolu

Większość kobiet czuje się świetnie i nic im nie dolega. A gdyby nie kontrolne badania, nie wiedziałyby w ogóle, iż przekroczyły normę poziomu cholesterolu we krwi. A przecież wraz z poziomem cholesterolu we krwi rośnie ryzyko wielu poważnych chorób jak zawał serca, miażdżyca tętnic czy udar.

Dobry i zły cholesterol

Cholesterol zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jest potrzebny i pożyteczny, spełnia ważną rolę w całym organizmie. Powszechnie mówi się o „dobrym i złym” cholesterolu, lecz w istocie to jedna i ta sama substancja tłuszczowa. Podstawą walki z cholesterolem jest odpowiednia dieta. Pozwala obniżyć jego poziom, co najmniej o 15 procent. Cholesterol znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Gdy poziom cholesterolu we krwi jest zbyt wysoki bądź niekorzystne są proporcje jego złej i dobrej frakcji, powinno się zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i przejść na dietę niskocholesterolową. Dzienna dawka dla zdrowej osoby to 250- 300 mg cholesterolu.

Złe tłuszcze

Pierwszą zasadą jest wyeliminowanie z codziennego menu niepotrzebnych porcji nasyconych tłuszczów zwierzęcych. Sprzymierzeńcami w walce o zdrowie są oleje roślinne i oliwa z oliwek. Do smarowania pieczywa powinno używać się margaryn zawierających sterole roślinne. W diecie niskocholesterolowej ważną rolę odgrywają warzywa. Powinny stanowić największą objętościowo część posiłku. Najlepiej jeść je w postaci surówek lub gotowane na parze. Są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który zmniejsza wchłanianie tłuszczu i cholesterolu z jelit.

Z owocami lepiej nie przesadzać, bo zawierają dużo cukru, ale dwie porcje dziennie to nasz obowiązek. Białe bułeczki czy chleb dobrze jest zastąpić pełnoziarnistym pieczywem. Także ryż i makaron powinno wybierać się z pełnego ziarna. Płatki owsiane czy grube kasze można jeść nawet codziennie, lecz nie przesadzać z ich ilością gdyż zawierają sporo kalorii.

Zwiększenie aktywności ruchowej

W walce z cholesterolem należy pamiętać również o zaczerpnięciu większej ilości ruchu. Jazda na rowerze, która doskonale wpływa na pracę układu krążenia oraz dotlenienie całego organizmu. Jeśli nie preferuje się jazdy na rowerze można zdecydować się na Nordic Walking- godzina marszu codziennie pozwala schudnąć, obniżyć cholesterol i ciśnienie oraz dotlenić organizm. Czasem okazuje się, iż potrzebne są leki. Bowiem zdarza się, że hipercholesterolemia, czyli nadmiar cholesterolu we krwi może być dziedziczna.

Do nieprawidłowej przemiany cholesterolu może też dojść, jeśli występuje niedoczynność tarczycy lub dana osoba cierpi na cukrzycę. W takich sytuacjach nie wystarczy dieta, choćby wegetariańska. Potrzebne są leki, aby obniżyć poziom cholesterolu. Ich rodzaj i dawkę ustali lekarz. Prawdopodobnie będą to satyny, które zmniejszają produkcję cholesterolu w wątrobie, oczyszczają ściany tętnic, hamują rozwój blaszek miażdżycowych. Taka kuracja trwa kilka miesięcy, ale aby była skuteczna, nie wolno na własną rękę przerywać leczenia ani zmieniać sobie dawki przyjmowanych leków. Czasem te leki trzeba przyjmować stale.

Reply