Lewatywa skutecznym sposobem na zdrowie?

Obecnie coraz więcej mówi się o leczniczym działaniu lewatywy. Wypłukuje z jelita grubego produkty przemiany materii, które nie zostały strawione i wydalone. Ponadto wpływa na piękną figurę i dobre samopoczucie. Jednak, czy aby na pewno jest to tak rewelacyjny sposób na wszelkie bolączki?

Eksperci z dziedziny gastroenterologii potwierdzają, że w organizmie człowieka może zalegać szkodliwe resztki pokarmu i to w ilości – bagatela – nawet do 5 kg! Jednak dzieje się tak tylko u osób, które odczuwają problemy z wypróżnianiem. Zaparcia trwające długie miesiące, a nawet lata mogą powodować, że w naturalny sposób nie zostaną wydalone toksyczne produkty procesów metabolicznych.

W przypadku osób zdrowych, które regularnie wypróżniają się, nie ma możliwości, aby resztki pokarmu nie zostały wydalone. Proces trawienny od momentu spożycia do jego wydalenia wynosi około 24 godziny. W tym okresie organizm przyswaja wszystkie potrzebne mu do życia składniki, a te które nie są dla niego wartościowe wyrzuca na zewnątrz w postaci kału.

Lewatywa okazuje się skuteczna dla osób, które cierpią na problemy z oddawaniem stolca. Wpuszczona do jelita woda gromadzi się w okolicach zalegającego kału i samoistnie wypycha go na zewnątrz, jednak jest to jedynie metoda doraźna. Nie mniej jednak gastroenterolodzy traktują wykonywanie lewatyw przez osoby zdrowe jako zabieg czysto kosmetyczny, który jak dotąd nie posiada żadnego medycznego i zarazem logicznego uzasadnienia.

W każdym razie, jeśli ktoś z nas jest zwolennikiem tej niekonwencjonalnej metody i po jej wykonaniu czuje się lepiej, niech pamięta o przestrzeganiu zasad higieny osobistej, aby nie doszło do rozwoju zakażenia. Trzeba także zachować umiar, rozsądek i ostrożność, aby nie spowodować urazu śluzówki i krwawienia.

Niezwłocznie udaj się do lekarza, jeśli zauważysz w stolcu krew lub zmienione zabarwienie kału. Objawy te mogą świadczyć o dolegliwości, jaka zaczyna rozwijać się w naszym organizmie i im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym lepiej dla pacjenta.

One Response

  1. anna

Reply