Jak pozbyć się blizn po trądziku?
Trądzik jest zmorą nie tylko nastolatków, albowiem coraz częściej tego typu zmiany skórne dosięgają kobiet po dwudziestym roku życia. Jest to nieprzyjemna choroba, ponieważ pomimo zniknięcia wyprysków na twarzy bardzo często pozostają blizny. Nierzadko blizny na twarzy wraz z upływem czasu ciemnieją i stają się bardziej widoczne. W niektórych przypadkach wygląda to gorzej, aniżeli sam trądzik. Można rozróżnić wiele rodzajów blizn, które są pozostałościami po trądziku m.in.
- „ice peak” – czyli nieduże, aczkolwiek głębokie blizny z ostrym brzegiem. Zazwyczaj zostają po trądziku torbielowatym.
- dziobate – czyli nieco płytsze od poprzednich, aczkolwiek dużo większe.
- hipertroficzne – czyli delikatne wybrzuszenia na powierzchni skóry.
- bliznowce – duże, ciemna wybrzuszenia na powierzchni skóry, wyglądem przypominają guzy.
- przebarwienia – nieduże czerwonawe plamki.
Zredukowanie widoczności blizn w dużej mierze zależy od rodzaju trądziku oraz typu blizn pozostałych po nim.
Wybielanie
Musicie pamiętać o odpowiedniej ochronie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, albowiem w dużym stopniu ułatwi to ustąpienie zmian skórnych w ciągu 3-18 miesięcy. Jeśli jednak blizny nadal się utrzymują, należy zacząć stosować kremy o właściwościach wybielających. Produkty tego typu powinny mieć w składzie kwas retinowy. Zmiany skórne powinny zacząć ustępować juz po dwóch miesiącach stosowania. Można również peelingi zawierające kwas glikolowy. Niekiedy konieczna jest również terapia leserowa.
Dermabrazja
Podczas zabiegu naskórek i górne warstwy skóry zostają ścierane mechanicznie przy użyciu tarczy diamentowej. Dermabrazja w dużym stopniu poprawia wygląd skóry, a nierówności, przebarwienie i blizny będące pozostałościami po trądziku zostają zredukowane.
Chemiczne preparaty o działaniu złuszczającym
Podczas tego typu zabiegów najczęściej stosowany jest kwas trójchlorooctowy, salicylowy, glikolowy lub kwas mlekowy. Na skórę zostaje nałożony roztwór kwasu, który po czasie neutralizowany jest przy pomocy środka zasadowego. Na zakończenie skórę twarzy delikatnie przemywa się wodą. Dzięki temu przebarwienia i blizny znikają całkowicie lub ulegają znacznemu zmniejszeniu. Zabieg ten polega na złuszczeniu martwego naskórka, czego następstwem będzie powstanie nowego.
Problem dużych blizn
Do usuwania blizn płaskich stosuje sie kolagen. Środek wstrzykiwany jest pod powierzchnię skóry, tym samym wypełniając bliznę. Efekt utrzymuje się kilka miesięcy. W przypadku blizn typu „ice peak” konieczne jest wycięcie szpecącej blizny. Najtrudniej jest pozbyć bliznowców, albowiem mają one tendencję do nawracania. W tym przypadku stosuje się zastrzyki z Triamcinolonu oraz niezbędna jest chirurgiczna pomoc w usunięciu bliznowca.
W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci wybrać najodpowiedniejszy sposób usunięcia blizn.