Tworzymy barierę dla zarazków

Wirusy i bakterie chorobotwórcze żyją wśród nas. Są na trawie, kwiatach, ziemi czy ławkach. Jednak to, że istnieją nie oznacza, że nie można zrobić nic, co utrudniłoby im wniknięcie do naszego organizmu i tym samym wywołanie infekcji.

Infekcje przenoszone drogą kropelkową

Wiele z infekcji jest przenoszonych drogą kropelkową. Wówczas zarazki trafiają na ręce i usta człowieka, a z nich do ust czy nosa. Aby temu zapobiec pamiętajmy, aby jak najczęściej myć ręce. Zwłaszcza przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, wytarciu nosa, po pracy, zabawie, po przyjściu ze spaceru, dotykaniu różnych przedmiotów. Ważne jest, aby wytworzyć nawyk mycia rąk u dzieci, które szczególnie są podatne na wszelkiego rodzaju infekcje.

Dość dużą barierą dla wirusów i bakterii jest prawidłowa nawilżona śluzówka górnych dróg oddechowych. Warto więc zadbać, aby w mieszkaniu nie było za ciepło i zbyt sucho. Optymalna temperatura to 19-20 stopni Celsjusza. W okresie grzewczym dobrze jest zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Alternatywą może być częste rozwieszanie mokrego prania. Absolutny zakaz jest w paleniu papierosów w domu. Dym tytoniowy uszkadza śluzówkę.

Dobroczynne działanie bakterii

Wielokrotnie mówi się o dobroczynnym działaniu bakterii probiotycznych, które osiedlają się w jelitach, tworząc pewnego rodzaju obronny mur. W przypadku, gdy w naszej diecie będzie za mała podaż tych bakterii, dojdzie do uszkodzenia tego muru, co w konsekwencji będzie stanowiło idealną pożywkę dla bakterii chorobotwórczych.

Dzieci, które na co dzień przebywają w dużych skupiskach ludzi, jak np. w przedszkolu czy szkole są szczególnie narażone na działanie wirusów i bakterii, w tym także bardzo niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą wywołać zarażenie pneumokokami czy meningokokami. Dlatego dbajmy o regularne wykonywanie szczepień ochronnych u naszych pociech, jak również rozważmy te nieobowiązkowe, jak np. przeciwko rotawirusom czy kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Przestrzeganie tych kilku zasad i wpojenie ich zwłaszcza dzieciom powinno przynieść zamierzony efekt. A przecież zdrowie jest najważniejsze, dlatego dbajmy o nie.

Reply