Tim Burton – król kiczu i groteski
Urodził się 25 sierpnia w 1958. Jest jednym z największych, jeśli nie największym ekscentrykiem Hollywood. Swoje lęki fantazje, marzenia przenosi na wielki ekran, tworząc świat który wciąga i hipnotyzuje widza.
Wychował się w typowym amerykańskim miasteczku na przedmieściach, w którym nic się nie działo. Jego matka zajmowała się domem i wychowaniem jego i młodszego brata Daniela, ojciec był dozorcą terenów sportowych. Jako dziecko uciekał w świat swojej wyobraźni, zajmował się rysunkiem, oglądał kultowe horrory.
Jego idolem był Vincentem Price’em. Nie skończył szkoły średniej, ale nie przeszkodziło mu to dostać się na studia na wydziale animacji w California Institute of the Arts. W 1979 roku rozpoczął naukę jako stypendysta Disneya, po krótkim czasie dostał posadę animatora w Walt Disney Studio (pracował nad takimi produkcjami jak „Rox i Rouky” czy „Taran i magiczny kocioł”.
Początki kariery Tima Burtona
W 1982 roku Burton samodzielnie zrealizował siedmiominutowy film animowany, w którym narratorem był sam Vincent Price. Bajka opowiada o życiu małego chłopca z przedmieścia. Obraz ten zdobył pozytywny odzew oraz uznanie.
Pierwszym wyreżyserowanym filmem fabularnym Burtona jest „Sok z żuka”, który stał się kasowym hitem ze względu na swój niepowtarzalny klimat. „Batman” uczynił go sławnym i rozpoznawalnym reżyserem na całym świecie. Film ten odniósł wręcz oszałamiający sukces. „Edward Nożycoręki” w roli głównej jego ulubiony współczesny aktor Johnny Depp, spowodował że okrzyknięto go specjalistą od filmów nie konwencjonalnych.
Nowy etap w życiu
W 1989 artysta mógł sobie pozwolić na utworzenie swojej własnej firmy produkcyjnej Tim Burton Productions. To właśnie dzięki niej powstały takie filmy, jak „Miasteczko Halloween”, w pełni oparty na pomyśle Burtona.
W 2005 roku został nominowany do Oscara w kategoriach Najlepszy Film Animowany dla „Gnijącej panny młodej” oraz Film „Charlie i fabryka czekolady”, natomiast w 2013 nominowano jako Najlepszy Długometrażowy Film Animowany jego produkcję „Frankeweenie”.
Aktualnie Tim Burton jest związany jest z aktorką Heleną Bonham Carter, z którą ma syna Billy’ego oraz córkę Nell.
W 1997 roku reżyser wydał książkę będącą zbiorem 23 historii podszytych czarnym humorem pt. „The Melancholy Death of Oyster & Other Stories”.
Cechy charakterystyczne twórczości Tima Burtona
- Często współpracuje z Johnnym Deppem i Heleną Bonham Carter.
- W większości filmów umieszcza scenę przy stole.
- Często w filmach pokazuje martwe psy, klaunów, owce, pokręcone drzewa i strachy na wróble.
- Na początku filmu pojawia się indywidualne oko.
- Często w jego filmach pojawiają się postacie z podkrążonymi oczami, co wiąże się z tym, że Tim Burton boryka się z bezsennością.