Bólowi głowy można zapobiec

Ból głowy należy do jednych z najczęściej występujących dolegliwości – cierpi na nią przynajmniej raz na jakiś czas ok. 70 procent ludzi. Z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a jeżeli poznamy ich przyczynę, możemy im skutecznie zapobiegać.

Czasami wystarczy zmodyfikowanie trybu życia, regularne posiłki czy unikanie stresu – i będziemy mieć problem z głowy. Większości bólów zarówno napięciowych, jak i sytuacyjnych łatwo zapobiegać, przestrzegając kilku poniższych zasad.
 

Sposoby na ból głowy

 

  1. Jedz regularne posiłki, nie zapominaj o pożywnym, pełnowartościowym śniadaniu. W wielu przypadkach za ból głowy odpowiada bowiem głód – należy więc unikać sytuacji, gdy wychodzimy z domu o pustym żołądku lub nie mamy czasu na to, aby przegryźć coś w ciągu dnia.
  2. Zadbaj o to, aby mieszkanie i pomieszczenia, w których przebywasz na co dzień, np. w pracy, były przewietrzone – w innym przypadku może dojść np. do niedotlenienia mózgu, które objawia się m.in. bólem, który zdaje się rozsadzać nam głowę.
  3. Nie zapominaj o odpoczynku, unikaj sytuacji stresowych, a jeżeli to niemożliwe – profilaktycznie pij herbatki uspokajające i łykaj witaminę B, która wzmacnia układ nerwowy.
  4. Pamiętaj o tym, aby się wysypiać – kiedy wiesz, że rano będziesz musiała wstać wcześnie, połóż się spać o 22, maksymalnie o 23, a na lepszy sen wypij herbatę z melisą. Pamiętaj, że naszemu organizmowi i dobremu snowi służy spanie przy otwartym oknie.
  5. Zadbaj o to, aby krzesło, na którym siedzisz w pracy, było wygodne, rób sobie też od czasu do czasu krótkie przerwy, wstawaj, , rozciągnij się, odchyl ramiona do tyłu, kręć głową… Pomocny może się też okazać delikatny masaż, polegający na głaskaniu mięśni szyi i grzbietu.
  6. Zdecyduj się na gimnastykę korekcyjną, zwłaszcza jeżeli podejrzewasz, że wskutek złej postawy mogło dojść do zwyrodnienia kręgów szyjnych kręgosłupa. Koniecznie udaj się też do ortopedy, który albo potwierdzi Twoje obawy, albo im zaprzeczy.
  7. Weź leki przeciwbólowe, gdy ból głowy towarzyszy infekcjom z wysoką temperaturą, najlepiej jednak, aby były one łagodne.
  8. Jeżeli podejrzewasz migrenę, udaj się do specjalisty, który określi dokładnie przyczynę Twojego bólu, przepisze odpowiedni preparat łagodzący ból i poradzi, co robić, aby zapobiegać lub ograniczać do minimum dolegliwości.

 

Kiedy należy udać się do lekarza

 
Ból głowy pojawiający się raz na jakiś nie powinien budzić naszych obaw, jest jednak kilka sytuacji, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u lekarza.

  1. Ból głowy nie ustępuje, mimo że przyjęliśmy tabletki przeciwbólowe, zastosowaliśmy masaż lub zimne okłady.
  2. Ból głowy jest szczególnie silny, pojawił się nagle, nie znamy jego przyczyny.
  3. Ból głowy utrzymuje się długo – ponad dobę, ewentualnie powraca falami kilkakrotnie w ciągu doby.
  4. Ból głowy pojawia się często, zawsze w tej samej części głowy.
  5. Ból głowy występuje okresowo, za każdym razem jest coraz silniejszy.
  6. Ból głowy pojawia się w nocy.
  7. Bólowi głowy towarzyszą zaburzenia świadomości, kłopoty ze wzrokiem, niedowłady, utrata przytomności, drgawki.
  8. Bólowi głowy towarzyszy gorączka, sztywność karku czy trudności w poruszaniu głową.

 

Reply