Jak zadbać o stopy?

Stopy to bardzo skomplikowana konstrukcja złożona z 26 kości, którą tworzą 33 stawy połączone ponad setką wiązadeł. Są naszą podstawą – dosłownie i w przenośni. Dosłownie, dlatego, że przy każdym kroku wykonują tytaniczną pracę, dźwigając nasze ciało. A w przenośni, bo wpływają na zdrowie w ogóle i nasze samopoczucie.

Nie lekceważ stóp

Mimo tego, że stopy są dla nas tak ważne, nie zdajemy sobie sprawy z tego, na co dzień sprawy i traktujemy je lekceważąco. Uciskamy je nosząc niewygodne buty, więzimy je w eleganckich butach na wysokich obcasach i z wąskimi czubkami, wiele godzin chodzimy w ciepłych kozakach. A po całym dniu nadwyrężania stóp, zabieramy się za codzienną pielęgnację całego ciała zapominając o nich. Rzadko kremujemy stopy, nie mówiąc już o jakimkolwiek masażu. A już kilka minut dziennie wystarczy by nasze stopy odpoczęły po trudach całego dnia, to nietrudne i warte wysiłku.

Przynajmniej raz na kilka dni należy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 2-3 łyżek soli kuchennej lub specjalnej soli do kąpieli. Można także sięgnąć po napar z rumianku. Dzięki temu zmiękną skórki wokół paznokci oraz naskórek, który na podeszwie stóp jest dwa razy grubszy niż na innych częściach ciała.

Moczyć i usuwać

Po wymoczeniu stóp należy usunąć zrogowaciały naskórek, najlepiej używać do tego ceramicznej tarki lub pumeksu. Trzeba też pamiętać o tym by wyparzać pumeks po każdorazowym użyciu i często wymieniać na nowy. Po usunięciu zrogowaciałego naskórka należy także zadbać o skórki wokół paznokci. Można posmarować je specjalnym płynem zmiękczającym a następnie usunąć ręcznikiem. Natomiast po myciu opłukać stopy zimną wodą (zwłaszcza, jeśli mają tendencję do pocenia się) i delikatnie osuszyć pamiętając przy tym o przestrzeniach między palcami. Można posmarować skórę kosmetykiem pielęgnacyjnym- nawilżającym bądź antybakteryjnym, który należy stosować codziennie.

By polepszyć swe samopoczucie nie trzeba zgłębiać tajników medycyny chińskiej, lecz codziennie w domowym zaciszu zwyczajnie pomasować stopy by poczuły ulgę po trudach całego dnia. Po umyciu i osuszeniu stóp należy nałożyć na nienawilżający balsam i kolistymi ruchami masować opuszkami palców podeszwę; po kolei od każdego palca do pięty i z powrotem, jednocześnie przytrzymując drugą dłonią grzbiet stopy. Po wszystkim unosić trzeba i maksymalnie opuszczać palce stóp w seriach po 10 razy.

Ważne również, w jaki sposób obcina się paznokcie. Obcinane niewłaściwie paznokcie mogą boleśnie wrastać. Trzeba pamiętać, by paznokcie stóp w przeciwieństwie do paznokci dłoni, obcinać na prosto- bez zaokrąglania. Jeśli ktoś ma kłopot z poceniem się stóp należy często myć stopy i podlewać je chłodną wodą oraz sięgnąć po kosmetyki antybakteryjne. A także nosić zawsze ze sobą wilgotne chusteczki, dzięki którym w każdej chwili można poprawić komfort stóp. Można także kupować skarpety z naturalnych tkanin. Nie wolno lekceważyć dolegliwości pocenia się stóp. Jeżeli domowe sposoby radzenia sobie z tym nie skutkują, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Reply