Żarówki energooszczędne – czy mają jakieś wady?

żarkówka

Żarówki energooszczędne

Żarówki energooszczędne działają około dwa razy dłużej niż tradycyjne, a przy tym zużywają około 80 procent mniej prądu, a co za tym idzie – redukują szkodliwą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ich wydajność to około 25 procent, a zwykłej żarówki to tylko 5 procent.

Jednak nie wszystko jest tak piękne jak mogłoby się wydawać… Dzisiaj mamy dla was kilka informacji na temat żarówek energooszczędnych, o których nie powiedzą wam ich producenci. Zapraszamy do lektury!

Żarówki energooszczędne – co warto o nich wiedzieć?

Żarówki energooszczędne (oficjalna ich nazwa to kompaktowe lampy fluorescencyjne) działają na podobnych zasadach jak zwyczajne, tradycyjne świetlówki. Brakuje im tylko żarnika, ale wypełnione są za to gazem, który w swoim składzie posiada rtęć (która jest bardzo toksyczna!). To właśnie dzięki obecności tego gazu powstaje promieniowanie ultrafioletowe.

W Polsce w 2009 roku zabroniono sprzedaży termometrów rtęciowych, ponieważ po rozbiciu uwalniała się z nich silnie toksyczna rtęć, której opary mogą doprowadzić do wielu zaburzeń w organizmie. Wycofuje się również inne produkty zawierające rtęć z małym wyjątkiem…

Żarówki energooszczędne pełne szkodliwych substancji…

Unia Europejska nakazała swoim członkom stosowanie żarówek energooszczędnych, które zawierają rtęć! Powód? Zmniejszenie pobierania energii, emisji dwutlenku węgla… Ale czy świetlówki energooszczędne na pewno są tak dobre? Przeprowadzono badania, które miały zmierzyć ilość wydzielanej po rozbiciu toksycznej rtęci – wyniki wyszły pozytywnie. Jednak przebadano tylko 5 sztuk świetlówek!

Rtęć nie jest jedyną szkodliwą substancją zamkniętą w żarówce, są tam również fenole, naftalen,toluen, styren. Substancje te mają działanie rakotwórcze. Gdy przebywamy w pomieszczeniach oświetlonych takimi żarówkami przez lata, substancje te na pewno nie będą dla nas łaskawe, chociaż znajdują się tam w niewielkich ilościach.

Świetlówki energooszczędne przepuszczają również część swojego promieniowania ultrafioletowego, które jest głównym sprawcą raka skóry.

No to może chociaż ochrona środowiska? Faktycznie, świetlówki zużywają o 80 procent mniej energii, ale nikt nie wziął pod uwagę kosztów ich utylizacji. Gdy ludzie wyrzucają je na dzikie wysypiska toksyczna rtęć dostaje się do gleby, atmosfery oraz roślin i zwierząt.

Jak postępować, gdy stłuczemy energooszczędną żarówkę?

Gdy stłuczemy żarówkę energooszczędną, musimy postępować zgodnie ze schematem, o którego istnieniu wielu z nas nawet nigdy nie słyszało! Dlatego poniżej mamy dla was instrukcję, co robić w takiej sytuacji, aby nie narazić się na szkodliwe działanie zawartych w świetlówce substancji toksycznych.

1. Przewietrz całe pomieszczenie (co najmniej przez 20 minut). Nie przebywaj w pokoju, w którym doszło do rozbicia.

2. Sprzątanie odłamków wykonuj zawsze w rękawicach.

3. Każdy fragment włóż do hermetycznego pojemnika.

4. Wszystkie użyte narzędzia włóż do hermetycznego pojemnika.

5. Odkurzacza możesz użyć dopiero wówczas, gdy inne metody zawiodą – worki i filtr wyrzuć do pojemnika na śmieci, który nie podlega recyklingowi.

6. Dokładnie umyj ręce i buty.

One Response

  1. bhp

Reply