Schorzenia stóp

Przyczyn powstawania wszelkiego rodzaju chorób stóp i zrogowaceń jest wiele. Aby przywrócić stopą i skórze normalny wygląd należy najpierw poznać przyczynę wystąpienia deformacji. Pierwsza warstwa skóry to warstwa rogowa, która tworzy barierę ochronną przed chemicznym, fizycznym i biologicznym bodźcom. Wszelkiego rodzaju otarcia i ucisk spowodowany noszeniem niewłaściwie dobranego obuwia powoduje, że warstwa rogowa się powiększa i narasta powodując poważne dolegliwości.

Pęknięcia na skórze

Liniowe pęknięcia w skórze mogą dochodzić od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów i czasem sięgają do dalszych warstw skórnych, mięśni a nawet kości. Zazwyczaj pęknięcia tworzą się na zbyt suchej skórze, która jest nieodpowiednio nawilżona. Sucha skóra traci swoją elastyczność i staje się bardziej podatna na pęknięcia. Stopy są ciągle obciążone, co utrudnia szybkie gojenie się powstałych pęknięć. Aby zniwelować te urazy należy odnaleźć przyczynę ich postępowania. Zgrubioną skórę należy systematycznie ścierać przy użyciu tarki lub pumeksu, najlepiej po uprzedniej kąpieli, ponieważ naskórek staje się miększy.

Codzienna pielęgnacja w takich przypadkach jest szczególnie ważna – oczywiście kremem i balsamem odpowiednio dostosowanym do stóp. Warto także zainwestować w żelowe wkładki do butów, które dadzą stopom dodatkową ochronę i przyniosą ulgę. Jeżeli skóra na stopach raz pęknie –zaczyna wymagać dodatkowej troski. Sucha i pękająca skóra potrzebuje dużego nawilżenia, które najlepiej dostarczają odpowiednie maści. O produkty do pielęgnacji tych schorzeń warto pytań i zaopatrywać się w aptekach.

Jeżeli stopa jest ukształtowana w taki sposób, że nie ma podłużnego i poprzecznego sklepienia, wtedy występuje płaskostopie podłużne lub poprzeczne. Jeżeli stopa nigdy nie miała tego typu sklepienia to jest wówczas mowa o płaskostopiu. Wybierając obuwie należy kierować się wkładką z profilem podłużnym oraz pelotą.

Czym są halluksy?

Halluksy to zgrubienia i zapalenia stawu palucha z przemieszczeniem jego kostki na zewnątrz. Często występuje na wskutek poprzecznego opuszczenia się stopy. Przyczyną tworzenia się halluksów może być np. noszenie przez dłuższy czas obuwia o niewłaściwej tęgości, lub na wysokim obcasie. Praca wymagająca długotrwałego stania i dźwigania ciężarów także jest niebezpieczna i może prowadzić do powstania tego rodzaju zdeformowań. Najczęściej jednak halluksy to schorzenie wrodzone, często dziedziczne. Chcąc odczuć ulgę należy wybrać obuwie z pelotą i o zwiększonej tęgości.

Jeżeli zauważymy, że palce u stóp zawijają się pod spód stopy, wówczas mamy do czynienia z palcami młotkowatymi. Schorzenie to najczęściej występuje u osób, które noszą obuwie o zbyt małej długości. Chorzy szukający ulgi powinni wybierać obuwie z wysokim i szerokim czubkiem. Żadnego rodzaju wkładki niestety nie zdadzą egzaminu.

Narośl kostna pomiędzy kośćmi pięty to ostroga piętowa, doprowadzająca najczęściej do stanu zapalnego. Przy tym schorzeniu i innych bólach pięt, należy szukać obuwia z wklęśniętą piętą lub ze specjalnym amortyzatorem.

Reply