Niepłodność można leczyć

Szacuje się, że jedna para małżeńska na siedem ma stałe lub okresowe trudności z poczęciem dziecka. Obecnie wzrasta liczba par mających problemy z zajściem w ciążę. Jeżeli małżeństwo pragnące powiększenia rodziny nie może osiągnąć tego celu po roku, wówczas należy zastanowić się, dlaczego tak się dzieje, zasięgnąć opinii lekarza ginekologa, lekarz poradni dla kobiet po dokonaniu wstępnej oceny stanu zdrowia i płodności obojga małżonków skieruje ich do ośrodka zajmującego się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń płodności w praktyce. Zespół specjalistów (ginekolog, androlog, genetyk, immunolog, psycholog) powinien wykonać badania w ustalonej kolejności w celu wykrycia przyczyny bezdzietności.

Problem u kobiety

W połowie przypadków przyczyna znajduje się w organizmie kobiety, w 30% u mężczyzny, w 20% u obojga. Niepłodne małżeństwo przechodzi przez badania mające na celu określenie obecności jajeczkowania, prawidłowości nasienia, drożności jajowodów, stanu śluzu szyjkowego. Poszukuje się czynników immunologicznych (odpornościowych), które mogą być odpowiedzialne za trudności w zapłodnieniu. Istotną sprawą jest wsparcie psychiczne dla pary przeżywającej te trudności.

Jeżeli wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości przystępuje się do leczenia: wywoływania jajeczkowania, leczenia zaburzeń hormonalnych oraz zakłóceń płodności mężczyzny. Czasem konieczne jest postępowanie operacyjne. Jeżeli ma być prowadzone poprzez powłoki brzuszne znacznie korzystniejsza jest metoda laparoskopii niż tradycyjny zabieg operacyjny, przede wszystkim, dlatego, że nie pozostawia zrostów w jamie brzusznej. Mało jest w Polsce ośrodków zajmujących się kompleksowo zaburzeniami płodności małżeńskiej.

Leczenie niepłodności

Leczenie powinno przebiegać w sposób zgodny ze współczesną wiedzą. Namawiam, aby zastanowić się dobrze przed wyborem lekarza i szpitala, popytać znajomych. Zabiegi są kosztowne, ale większość z nich powinna być opłacana przez Kasy Chorych. Decyzja o zabiegu operacyjnym musi być przemyślana, a małżonkowie mogą i powinni uczestniczyć w dyskusjach z lekarzem i razem wybrać optymalny sposób postępowania. Należy zadawać pytania, a zgodę na leczenie podpisać po zastanowieniu się.

Oto podstawowe pytania: w jakim stopniu leczenie poprawi szansę na poczęcie dziecka? Jakie jest ryzyko powikłań leczenia, objawy uboczne? Jak długo będzie trwało leczenie, jakie są jego koszty? Wzajemne zaufanie pomiędzy lekarzem i pacjentem jest zawsze potrzebne. Leczenie niepłodności przy pomocy jednej metody przez lego samego lekarza nie powinno przeciągać się w nieskończoność. Pacjent niekoniecznie musi podzielać optymizm lekarza, jego przekonanie, że stosowana metoda przyniesie rezultaty. Małżonkowie po uzgodnieniu własnej opinii mogą dojść do wniosku, że konieczna jest zmiana lekarza, sposobu leczenia lub że postępowanie należy zakończyć. Czasem potrzebna jest przerwa w leczeniu, odpoczynek na pewien czas od czasochłonnych procedur. Jeżeli leczenie niepłodności nie przyniesie rezultatu pozostaje akceptacja dla bezdzietności lub adopcja dziecka.

Reply