Kariera małej Miss

małe miss

Konkursy na małe miss czy małych misterów są obecnie bardzo popularne zwłaszcza w USA.

Każda dziewczynka uwielbia zabawę w księżniczkę. Przebieranki, malowanie, zakładanie szpilek mamy czy starszej siostry – któż tego nie pamięta. Kilkuletnia dziewczynka może poczuć się dorosła i piękna. Dziecięce pragnienie bycia dorosłym towarzyszyły każdemu. Stąd wyobraźnia podpowiada rozmaite pomysły.

Przywilejem każdego dziecka jest zabawa, która rozwija malucha, uczy go jak radzić sobie w codziennym życiu. Jednak czasami rodzice zapominają, że ich pociecha to jeszcze niewinne dziecko i traktują ją jak dorosłą osobę, która ma w swoim grafiku niemałą liczbę obowiązków. Zawrotna kariera portali społecznościowych, medialnych talent show czy innych komercyjnych programów, sprawiła, że ludzie coraz częściej mają tzw. parcie na szkło. Chcemy być oryginalni, wyjątkowi. Wygląd odgrywa kluczową rolę. W telewizji nie brakuje małych zagubionych dzieci, które wysyłane są przez rodziców, aby zrobić zawrotną karierę. Dorośli uważają, że skoro dziecko chce pójść do telewizji, dlaczego mu tego nie umożliwić. Czy jednak dziecko zdaje sobie sprawę, jaki stres i konsekwencje mogą towarzyszyć tego typu przedsięwzięciom? Chociaż promocja talentu nie jest niczym złym, miejsce dziecka jest na piaskownicy i w szkole.Kariera medialna we wczesnym wieku, może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Dlatego rodzice powinni dokładnie przeanalizować udział pociechy w jakimkolwiek medialnym projekcie.

Konkursy dla małych Miss i Misterów

W Polsce na wzór amerykański pojawia się coraz więcej konkursów piękności dla małych Miss i Misterów. Małe dziewczynki i chłopcy mają kilka minut, aby zaprezentować cały swój osobisty urok i naturalność. Często konkursom tego typu towarzyszy profesjonalna oprawa jak pomoc wizażystów i stylistów. Małe dzieci przypominają wiec laleczki Barbie. Uśmiechnięci rodzice nie widzą w tym nic złego. Przecież to tylko zwykła zabawa. Niestety wiele organizacji wykorzystuje tego rodzaju format, aby zarobić niezłe pieniądze. Zanim więc wyślemy dziecko na jakąkolwiek imprezę, przeanalizujmy, czy na pewno wyjdzie mu to na dobre.

Pierwszym powodem powinien być towarzyszący stres. Wyjście przed widownię nie jest prostą sprawą. Nie każde dziecko będzie miało na to ochotę. Nagle może się okazać, że dla dziecka może być to coś strasznego i w ostatniej chwili zechce się wycofać. W takiej sytuacji należy uszanować decyzje malucha. Innym negatywnym rezultatem może być niezdrowa rywalizacja. Jeśli w domu dziecko słyszy, że jest najpiękniejsze, najlepiej wygląda i na pewno wygra, ciąży na nim presja. W momencie „porażki” dziecko może zareagować płaczem a w przyszłości trudnościami z akceptacją samego siebie.

Udział w konkursach piękności wiąże się także z przywiązaniem szczególnej wagi do wyglądu. Dziecko uczy się więc, że w dzisiejszym świecie  może być on przepustką do kariery. Wpaja się dziecku powierzchowne wartości. Niestety większość rodziców uważa, że zgłaszając pociechę do konkursu Miss czy Misstera, ułatwiają jej wejście w życie. Pytanie tylko jakim kosztem i czy na pewno wygranie konkursu zaowocuje prężną karierą. Zdarza się, że tak jest. Tylko wtedy dzieciństwo zamienia się w pracę i wir obowiązków. Bieganie z castingu na casting, nocna nauka, udział w reklamach, pokazach, sesjach fotograficznych. Portfolio niczego sobie. Zadowolona i spełniona mama. A dziecko? Zapomina, że ma 8 czy 10 lat. Wówczas granice dobrej zabawy zostają przekroczone.

Jeśli więc rodzice widzą, że ich dziecko ma odpowiednie predyspozycje do bycia medialnym, może warto zastanowić się, czy to na pewno odpowiedni dla niego czas. Może warto skoncentrować się na jego edukacji, dodatkowych, rozwijających talent, zajęciach, które nie wiążą się z presją i wielkimi oczekiwaniami. Każdy z nas ma prawo wyboru. Chcemy o sobie decydować, dajmy więc tę możliwość naszym dzieciom. Niech podejmą decyzję, wtedy, gdy będą świadome i dojrzalsze. Jeśli naprawdę uznają, że warto wyjść przed szereg, zrobią to prędzej czy później. Będzie to jednak ich własny wybór, a rodzicowi nie pozostanie nic innego jak tylko wsparcie i trzymanie kciuków.

Poniżej zwiastun filmu „Little Miss Sunshine”, poruszającego tematykę związaną z wyborami małych Miss, odzierający konkursy piękności dla małych dziewczynek z lukrowej otoczki i ukazujący ich brutalną rzeczywistość.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=VWyH_twcMl0[/tube]

Reply