Kilka sposobów na pożyczkę

Sposoby na tanią pożyczkę

Idą święta, potem majówka,  zbliżają się wakacje. Jak co roku będzie to pewnie okres, w którym będziemy szturmować oddziały banków w nadziei na otrzymanie kredytu lub pożyczki, która sfinansuje rodzinny wyjazd. Po zmianie przepisów i zaostrzeniu zasad udzielana kredytów, wiele osób z banku odejdzie jednak z kwitkiem i będzie musiało szukać innych źródeł szybkiej gotówki. Warto zatem przedstawić kilka innych sposobów na pożyczenie pieniędzy.

Zanim jednak o nich powiemy, warto raz jeszcze podkreślić, że po szybki kredyt najlepiej mimo wszystko udać się do banku, bo to właśnie w banku otrzymamy prawdopodobnie najlepsze warunki kredytu. Można przy tym skorzystać z pomocy doradców finansowych, która jest całkowicie darmowa, a pozwala mniej więcej zorientować się, ile może kosztować nas kredyt.

A co jeśli bank najzwyczajniej w świecie odmówi nam pożyczki? Wówczas możemy szukać szczęścia dalej. Gdzie?

Na pewno nie w parabanku!

Wiele osób ma odruch, że – po negatywnej decyzji banku – automatycznie udaje się do tzw. parabanków, czyli firm pożyczkowych. Odruchu tego lepiej jak najszybciej się pozbyć – firmy pożyczkowe absolutnie nie są bowiem dobrym miejscem na pożyczenie pieniędzy. Dlaczego? Ze względu na wysokie RRSO, gigantyczne koszty poboczne oraz kruczki, „dołączane” do umów.

Skoro jednak bank odmówił nam kredytu, a parabanki uznaliśmy za zbyt drogie, gdzie jeszcze można otrzymać pożyczkę?

Pożyczki społecznościowe

Chociażby w internecie – na portalach oferujących pożyczki społecznościowe. Ich ideę oraz to, jak dokładnie jet uzyskać, opisaliśmy już w innym artykule (Pożyczka spolecznościowa krok po kroku). Nie ma więc co się powtarzać. Warto jednak zaznaczyć, że pożyczki społecznościowe są zdecydowanie tańsze niż pożyczki w parabanku – ich rzeczywiste roczne oprocentowanie nie przekracza 24% w skali roku, a opłat dodatkowych czy kruczków nie ma. Wcale!

Co więcej, pożyczkę społecznościową można załatwić bez wychodzenia z domu. Nie jest to co prawda takie proste jak wzięcie „chwilówki”, ale różnica w cenie warta jest zachodu.

Pożyczki prywatne

Alternatywą dla pożyczek bankowych i parabankowych mogą być także pożyczki prywatne, czyli pożyczki od osób prywatnych. Na myśl przychodzą od razu znajomi i rodzina, ale nie o to tutaj chodzi.

Pożyczki prywatne to na przykład pożyczki w lombardach – pod zastaw. Inną ich formą są internetowe pożyczki prywatne – w sieci można już znaleźć oferty osób, które są chętne pożyczyć pieniądze na określony procent. W każdym przypadku konieczne będzie określenie zasad pożyczki, spisanie umowy oraz wystawienie weksla lub ustanowienie zastawu (jako zabezpieczenia pożyczki). Ale znowu – gra jest warta świeczki, bo pożyczkę prywatną można dostać znacznie taniej niż szybką pożyczkę w parabanku.

Reply