Kolka u niemowlaka

Kolka u niemowlaka

Kolka u niemowlaka

Czy Twoje dziecko podkurcza nóżki i rozpaczliwie płacze mimo, że jest najedzone i przewinięte? Prawdopodobnie to atak kolki, na którą cierpią noworodki i niemowlęta do czwartego miesiąca życia z powodu niedojrzałości układu pokarmowego.

Kolką nazywamy silny, nawracający ból brzuszka na skutek zgromadzenia się znacznej ilości gazów w jelitach. Może występować także w przypadku, gdy maleństwo podczas jedzenia połyka duże ilości powietrza.

Sposoby – jak sobie radzić

Aby brzuszek nie bolał, postaraj się znaleźć taką pozycję, która przyniesie ulgę dziecku w kolce. Może to być ułożenie na swoim przedramieniu w ten sposób, że brzuszek znajduje się w dłoni, zaś główka opiera się na zagłębieniu łokcia.

Dobroczynny wpływ mają ciepłe okłady na brzuch. Wystarczy ciepła, przeprasowana żelazkiem pieluszka lub ciepłe okłady.

Pomocny okazuje się również masaż. Jednak w tym przypadku należy pamiętać o właściwej technice jego wykonania, która opiera się na masowaniu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dodatkowo wypróbuj unosić nóżki dziecka i przyciskanie ich do brzuszka.

Przede wszystkim najważniejszy jest spokój. Maleństwo doskonale wyczuwa zdenerwowanie dorosłych i wówczas ten stres jemu także się udziela. Jeśli więc czujesz, że już nie wytrzymujesz, niech Cię ktoś zmieni. Może to być ojciec dziecka, babcia czy dziadek. Przy zrelaksowanej mamie dziecko będzie czuło się bezpieczniej i spokojniej.

Jeśli karmisz dziecko piersią, zadbaj, aby nie zjadało pierwszej porcji mleka. Jest w niej dużo laktozy, która może stanowić problem dla układu trawiennego maleństwa. Staraj się robić przerwy w jedzeniu, aby niemowlę nie połykało zbyt dużo powietrza. Wówczas potrzymaj malucha w pozycji pionowej, aby odbiło mu się.

Oprócz tego zadbaj o to, aby Twoja dieta była lekkostrawna i bogata we wszystkie składniki odżywcze potrzebne dziecku do właściwego funkcjonowania.

Jeśli dolegliwości bólowe nie ustają, można udać się do pediatry po leki ułatwiające dziecku trawienie.

Reply