Koty w przeszłości

ciastek

Koty w przeszłości

Gdy człowiek wieki temu udomowił koty, rozprzestrzeniły się one po całym świecie. Bardzo często podróżowały one razem z marynarzami, a ich kluczowym zadaniem było łowienie myszy i szczurów na pokładach statków.

Odkrycia archeologiczne świadczą o tym, że były one w przeszłości symbolami bardzo wielu kultur świata.

Koty w starożytnych Chinach

W starożytnych Chinach ludzie wierzyli, że tygrys jest królem wszystkich zwierząt. Domowe koty były bardzo szanowane i poważane. W sztuce przedstawiano je często razem z ważnymi osobistościami, na przykład cesarzami. Koty stały się symbolem piękna, pokoju i szczęścia.

Koty w Grecji i Rzymie

Grecy i Rzymianie hodowali w domach małe koty, chociaż w Rzymie niektórzy posiadali i te większe drapieżniki. Szalony cesarz o imieniu Kaligula miał swojego ukochanego lwa, cesarz Neron miał ulubionego tygrysa, któremu nadał imię Phoebe (zawsze towarzyszył mu podczas posiłków). W Rzymie organizowano bardzo popularne i znane nam przedstawienia w amfiteatrach, podczas których polowano i zabijano lwy i inne zwierzęta. Rekordowym pokazem był występ na otwarcie Koloseum Rzymskiego w 80 roku n.e., gdzie zginęło 5000 zwierząt!

W starożytności rzymskie dzieci z bardzo bogatych arystokratycznych rodzin miały bardzo wiele zwierząt.

Koty w Egipcie

W starożytnym Egipcie koty zostały udomowione i wykorzystywane do pilnowania zboża przed myszami i innymi gryzoniami. Właśnie dlatego, że pełniły tak ważną funkcję, były czczone jak bogowie i miały boskie prawa. Egipcjanie wykonywali dla swoich kotów i innych zwierząt mumie. Po śmierci zwierzęcia (lub jego zabiciu), usuwano jego wewnętrzne organy, a skórę wypychano piaskiem. Tak przygotowane zwierzę zawijano w bandaż nasączony solą lub kalafonią. Tak zmumifikowane ciała zwierząt składano w ofierze bogom.

Koty w prehistorii

Sztuka okresu prehistorii z Europy, wliczając malowidła z jaskiń przedstawiających polowania oraz posągi, przedstawia kilka rodzajów dużego kota. Lwy były bardzo popularne i miały futro pokryte kropkami.

Koty w średniowieczu

W epoce średniowiecza koty kojarzone były z diabłami, choć ceniono je za umiejętność łowienia myszy i gryzoni. W porównaniu z psami i  innymi zwierzętami domowymi było ich stosunkowo niewiele.

W późnym średniowieczu zostały skojarzone z czarownicami i kultem szatana. Na porządku dziennym były egzekucje kotów, które były brane za pośredników diabła. Bardzo częste było też palenie ich na stosie.

Koty i chrześcijaństwo

Średniowieczne kościoły wschodnie wykorzystywały koty do łapania myszy i tym samym ochrony zboża przed szkodnikami. Mnisi z Irlandii zaczęli nawet hodować koty. Do XX wieku koty były pod opieką Kościoła i rzeźby z ich wizerunkiem można zobaczyć w średniowiecznych kościołach.

Koty w Japonii

Do Japonii sprowadzono koty około roku 1000. Sprowadził je cesarz Ichijo, chcąc zabezpieczyć dokumenty i rękopisy przed myszami. Jednak z czasem stały się one ulubionymi zwierzątkami cesarskiego dworu. Ważnym jest fakt, że tylko arystokracja mogła posiadać koty.

Reply