Kredyt na zakup samochodu

zakup auta

Kredyt na zakup samochodu

Kredyt często bierzemy na zakup nowego samochodu. Tak też można zapłacić za auto używane. Najlepiej, by był to specjalny kredyt samochodowy, a nie zwykła pożyczka gotówkowa – jego oprocentowanie jest niższe, ponieważ bank zabezpiecza swoje pieniądze, ustanawiając zastaw na samochodzie.

Więcej na temat tego, jakie jest oprocentowanie takiego kredytu, na jak długo się go bierze i gdzie najlepiej się o niego starać – przeczytacie dzisiaj.

Kredyt na nowy model

Oprocentowanie kredytu na zakup samochodu prosto z salonu nie powinno przewyższać 12-15 % w skali roku. Dodatkowo niektóre salony samochodowe obsługiwane są przez własne instytucje finansowe i często oferują raty z korzystnym oprocentowaniem. Na przykład tzw. kredyt 50/50: przy zakupie wpłaca się połowę wartości auta, drugą dopiero po określonym czasie (np. po roku) bez odsetek.

Autobanki udzielają też kredytów z długim okresem spłaty. Warto odwiedzić kilka salonów samochodowych, bo mogą oferować różne kredyty.

Zakup w komisie

W takim miejscu możemy również kupić auto na kredyt. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić proponowane warunki. Może się okazać, że są dodatkowe koszty, np. obowiązkowe ubezpieczenia kredytu czy prowizja. Komis może nam załatwić formalności z ustanowieniem zastawu na samochodzie.

Kupno z ogłoszenia

Biorąc kredyt  możemy też nabyć niedrogie auto z ogłoszenia. Warto jednak wiedzieć, że im starszy samochód, tym wyższe będzie oprocentowanie kredytu. Przeglądając oferty, dobrze jest policzyć koszty kredytu na dwa różne modele aut. Może się okazać, że bardziej opłaca się kupić nowszy, droższy samochód- ostatecznie będzie kosztował nas mniej, bo zapłacimy mniejsze odsetki.

Leasing

Jeśli mamy małą zdolność kredytową możemy pomyśleć o zakupie auta w leasingu. Ta usługa jest dostępna nie tylko dla firm, ale również dla osób prywatnych. Formalnym właścicielem samochodu jest firma leasingowa, klient jest tylko jego użytkownikiem, zobowiązanym do comiesięcznych opłat. Po zakończeniu leasingu można odkupić samochód- często za symboliczną kwotę. Dużo informacji na temat tej formy znajdziemy na Internecie. Zachęcam do odwiedzania stron.

Reply