Kultowe filmy – czy dalej wzruszają i bawią?

Titanic

Kultowe filmy – czy dalej wzruszają i bawią?

Z pewnością każdy z nas potrafiłby wymienić choć kilka tytułów polskich i zagranicznych filmów, które wciąż zachwycają. Często filmy te są „odgrzewane” przez stacje telewizyjne wręcz do znudzenia – tytułów takich jak „Sami swoi”, „Czterej pancerni i pies”, „Jak rozpętałem II woje światową” itp. chyba nikomu nie trzeba przypominać.

Czy takie „starocie” wciąż jeszcze mogą zachwycać? Okazuje się, że tak! Choć wiele osób zna cytaty z tych filmów na pamięć i doskonale wie, jak się film skończy, albo jaka scena będzie następna, nie może oprzeć się pokusie obejrzenia ich po raz kolejny.

Jakimi tytułami się wciąż zachwycamy?

Któż z nas nie oglądał „Titanica”? Czy jest choć jedna kobieta, której nie popłynęły łzy w kluczowej scenie na lodowatym oceanie? Jest to jeden z tych filmów, które zachwycają bez względu na wiek oglądających, płeć, czy preferencje filmowe.

Cyklem, który wciąż zachwyca i który ma miliony fanów na całym świecie, jest z pewnością seria „Star Wars”, uwielbiana i przez starych, i przez młodych. A całkiem młody w porównaniu z innymi filami „Shrek”? Także i tę produkcję z powodzeniem można zaliczyć do filmów kultowych, po które na pewno sięgać będą nasze dzieci, gdyż prezentuje ten rodzaj świetnego humoru, którego nie sposób nie pokochać.

A jak wygląda sytuacja wśród polskich filmów? Można wymieniać wiele ich tytułów, głównie komediowych: „Chłopaki nie płaczą”, „Poranek kojota”, „Psy” i wiele innych. W filmach tych sensacyjna akcja pełna intryg, gangsterów, porachunków, przeplata się z doskonałym humorem, głównie dzięki wspaniałej obsadzie filmów, w której grają aktorzy najlepsi z najlepszych.

Dlaczego wciąż wracamy do starych filmów?

Kultowe filmy wciąż nas wzruszają i bawią do łez głównie ze względu na ich nietypowość, na to, że były pierwowzorami – inne, bazujące na nich, w podobnej konwencji, wydają się być często jedynie żałosnymi podróbkami…  

Filmy kultowe świadczą o nowatorstwie ich twórców, prezentują nowe, oryginalne pomysły, zachwycają dzięki świetnej grze aktorskiej, genialnej fabule, sprawiają, że myślimy o nich jeszcze długo po seansie i chcemy do nich wracać po wielokroć. „Zaprzyjaźniamy się” z bohaterami, którzy wydają nam się bliscy, pragniemy oglądać ich na ekranie jeszcze i jeszcze…

Czasami o tym, że film zyskuje miano kultowego, decydują konkretne szczegóły – fakt, że jest to ekranizacja świetnej książki, fakt, że idealnie dobrano aktorów czy zastosowano zapierające dech w piersiach efekty specjalne. Niezmienne jest jedno – kultowa produkcja przyciąga do kin miliony widzów i zapada w serca na zawsze, sprawiając, że jeszcze niejeden raz poświęcimy czas na jej obejrzenie.

Reply