„Jesteś Bogiem” – jeden z najlepszych filmów tego roku

"Jesteś Bogiem"

„Jesteś Bogiem” – jeden z najlepszych filmów tego roku

Rzadko się zdarza, by polski film doczekał się aż tylu pozytywnych opinii w środowisku filmowym. Wybitnie rzadkie są owacje na stojąco widzów kinowych po seansie filmu.

Filmy mogą budzić różne kontrowersje, i „Jesteś Bogiem” również jest ich pełen. Jak zresztą inne filmy producentów Studio Filmowe Kadr, którzy stworzyli również „Salę samobójców” – najgłośniejszy i jeden z najlepiej ocenianych filmów zeszłego roku.

O czym jest film „Jesteś Bogiem”?

Fani legendarnego już zespołu Paktofonika, grającego hip-hop tłumnie przybywają do kin, głównie ze względu na miłość do hip-hopu, szacunek do zmarłego tragiczna śmiercią wokalisty Magika, który jest zresztą głównym bohaterem filmu, ze względu na muzykę, która gra niemałą rolę w tym filmie.

To opowieść o początkach powstania zespołu, jego wzlotach i upadkach. Wszystko to na tle opowieści o miłości, rodzinie, poczuciu zagubienia, prób odnalezienia swojej drogi w życiu, robienia czegoś, co się kocha. To film o trzech zagubionych chłopakach ze Śląska, którzy postanawiają założyć zespół hip-hopowy. Czy im się uda? Owszem, i to z niemałym sukcesem, ale droga do sławy będzie okupiona wieloma trudami.

Magik, Fokus i Rahim nie są przyjaciółmi idealnymi. Każdy z nich ma swoje odrębne podejście do życia, swoje priorytety, swoje problemy. Łączy ich jednak miłość do muzyki, do tego, by przekazywać rzeszom ludzi swoje emocje. Tak naprawdę nie do końca wiadomo, o co chodzi w całym filmie, na czym skupia się cała akcja, choć kręci się ona głównie wokół przeżyć Magika, praktycznie na krótko przed jego samobójczą śmiercią. Czy film wyjaśnia, co było jej przyczyną? Nie. Ani fani, ani rodzina Magika do tej pory nie znają prawdziwych przyczyn jego śmierci, więc i film nie ma na celu ukazywać ich, dorabiać niepotrzebnej historii. Jest to więc nie tyle kreacja filmowa, co bardzo dobra adaptacja biografii Magika i jego kumpli.

Na co liczą widzowie?

Z pewnością fani Paktofoniki, wybierając się do kina, nie liczą na to, że poznają przyczynę samobójstwa Magika. Mogą jednak dzięki jego doskonale odegranej roli zrozumieć, co działo się w jego umyśle na krótko przed tragicznym finałem. Mogą też delektować się muzyka Paktofoniki, którą lubią.

Co ciekawe, w filmie dużą rolę odgrywa też wątek miłosny. Magik poznaje Justynę, która po pewnym czasie zostaje jego żoną i rodzi dziecko. Niestety, ich miłość nie trwa długo, gdyż Magik dopuszcza się zdrady i Justyna decyduje się na rozstanie. Z pewnością również i to miało spory wpływ na decyzję Magika o samobójstwie. Bardziej wysublimowane miłośniczki i miłośnicy filmów romantycznych znajdą tu sceny, które chwytają za serce i wyciskają łzy z oczu.

Krytycy mieli ogromne pole do popisu – niektórzy skrytykowali „Jesteś Bogiem”, jednak w większości przypadków zbiera on dobre recenzje. Miłośnicy hip-hopu już teraz traktują ten film jak swego rodzaju pamiątkę po zmarłym Magiku, jako wyraz szacunku dla niego. Na ten film przychodzi się nie tylko po to, by na chwilę zrelaksować się w kinowej sali, ale po to, by w ciszy zrozumieć tok myślenia ludzi, którym sława całkowicie odmieniła życie.

Zwiastun filmu „Jesteś Bogiem”

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=BkMDaVh3kOQ[/tube]

Reply