Mięśniaki macicy

zdrowie kobiet

Mięśniaki macicy

Mięśniak macicy to łagodny nowotwór, guz zbudowany z tkanki mięśniowej i tkanki łącznej włóknistej, rosnący wolno w ścianie macicy. Mięśniaki nie stanowią na ogół ważniejszego zagrożenia. O ile nie są zbyt duże – nie wywołują żadnych objawów.

Przypuszcza się, że przyczyną ich powstania jest nieprawidłowa reakcja organizmu na estrogeny. Hormony te pobudzają mięśniaki do wzrostu, dlatego stają się one bardziej kłopotliwe w czasie ciąży, kiedy stężenie estrogenów w organizmie jest zwiększone.

Guzy macicy zmniejszają się po menopauzie, ponieważ stężenie estrogenów zmniejsza się. Chirurgiczne usunięcie guzów jest konieczne wtedy, gdy wywołują poważne objawy, a inne sposoby leczenia nie skutkują.

Zapobieganie mięśniakom macicy

Utrzymuj masę ciała w zalecanych granicach. Staraj się aby twoje pożywienie zawierało jak najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych i białka zwierzęcego. Postaraj się zastąpić je białkiem roślinnym i pokarmami, które zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Taki sposób odżywiania obniża stężenie estrogenów i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia mięśniaków.

Czy masz mięśniaki ?

Mięśniaki można wykryć jedynie podczas badania lekarskiego. Jeśli nie wywołują one żadnych objawów, nie trzeba ich leczyć.

Rozrastający się guz może uszkodzić wewnętrzną ścianę macicy i spowodować obfite lub długotrwałe miesiączki albo krwawienia między prawidłowymi miesiączkami. Powtarzająca się co miesiąc utrata znacznej ilości krwi może doprowadzić do anemii i towarzyszących jej objawów, np. zmęczenia i trudności z oddychaniem.

Mogą również wystąpić:

  • silne skurcze i tępy ból lub nieprzyjemne uczucie ucisku w dolnej części pleców i na udach podczas miesiączki,
  • zaparcia lub potrzeba oddawania moczu częściej niż zwykle (guz może uciskać jelita lub pęcherz moczowy),
  • bardzo skąpe miesiączki,
  • ból podczas stosunku płciowego.

Aromatoterapia w mięśniakach macicy

  • Przygotuj olejek do delikatnego masażu brzucha. Dodaj do łyżeczki oleju ze słodkich migdałów lub tłoczonego na zimno oleju roślinnego po cztery krople olejków lawendowego i z szałwii muszkatołowej i dwie melisowego lub różanego.
  • Kiedy boli cię brzuch lub plecy, przyłóż do obolałego miejsca ciepły kompres, namoczony w misce gorącej wody z czterema kroplami olejku majerankowego i z szałwii muszkatołowej oraz trzema olejku z rumianku. Nie używaj olejku z szałwii muszkatołowej podczas pierwszych 20 tygodni ciąży.

Ćwiczenia fizyczne

Jeśli mięśniak powoduje, że miesiączki są obfite lub towarzysza im skurcze, możesz nie mieć w tym czasie ochoty na gimnastykę  Ćwiczenia uprawiane w innych w innych fazach cyklu płciowego pobudzają krążenie w macicy i powodują, że bóle wywołane przez guz są rzadsze.

Leki ziołowe stosowane w mięśniakach macicy

Jeśli mięśniak powoduje obfite miesiączki, pij dwa razy dziennie filiżankę herbatki z rzepiku pospolitego, trójlistu prostego, niepokalanka i liści malin. Dodawaj do zup i sałatek młode listki pokrzywy, która zawiera dużo witaminy C i żelaza, i pij codziennie filiżankę herbatki z tego zioła.
Jeśli mięśniak powoduje, że miesiączki są bolesne i we krwi pojawiają się skrzepy, pij dwa razy dziennie filiżankę herbatki z ziół.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy czujesz się przemęczona lub osłabiona.
  • Gdy miesiączki są nieregularne, bardzo bolesne lub bardzo obfite.
  • Kiedy konieczna jest okresowa kontrola ginekologiczna, żeby wykluczyć występowanie guza złośliwego.

Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:

  • Odczuwasz nieoczekiwany silny ból.

Reply