Nietrzymanie moczu – przyczyny, profilaktyka i leczenie

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – przyczyny, profilaktyka i leczenie

Nietrzymanie moczu jest wynikiem urazu lub choroby dróg moczowych. Ta dolegliwość najczęściej przytrafia się kobietom i jest zazwyczaj u nich wywołana osłabieniem zwieracza cewki moczowej, który zamyka pęcherz, lub mięśni dna miednicy, które podpierają pęcherz i macicę oraz pomagają w zamykaniu pęcherza.

Osłabienie mięśni może być wynikiem starzenia, chorób nerwów, które unerwiają te mięśnie, udaru mózgu albo uszkodzenia mięśni i nerwów. Inne przyczyny to podrażnienia śluzówki pęcherza i nadwrażliwość mięśniówki pęcherza moczowego, która niespodziewanie się kurczy. U mężczyzn nietrzymanie moczu jest często wywołane chorobami prostaty.

Rodzaje nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Najczęstszym objawem tej dolegliwości jest bezwiedne wyciekanie moczu w momencie, kiedy ciśnienie w brzuchu nagle rośnie. Dzieje się tak np. podczas śmiechu, kaszlu, gwałtownego wstawania lub skakania. Jest to wynik osłabienia mięśni miednicy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest dość częste u kobiet, szczególnie w czasie ciąży, kiedy powiększająca się macica uciska na cewkę moczową i dno miednicy mogą być rozciągnięte lub uszkodzone. Gwałtowne wstawanie i wysiłek mogą wywołać nietrzymanie moczu u mężczyzn z podwyższona prostatą innymi chorobami tego gruczołu. Ta dolegliwość również występuje u osób z nadwagą.

Nietrzymanie moczu przy nagłym parciu

Towarzyszy mu nagła potrzeba opróżnienia pęcherza moczowego, której nie można powstrzymać. Jest ona często wywoływana zmianą pozycji, i zdarza się np. podczas wstawania z krzesła. Może się również pojawić nocą u starszych osób. Nietrzymanie może nastąpić również w wyniku stresu lub wskutek zażywania pewnych leków. Podrażnienie pęcherza spowodowane zakażeniem dróg moczowych lub przez bardzo stężony mocz (wywołane piciem niewystarczającej ilości płynów) tez może powodować takie kłopoty. Podobne objawy może powodować również nikotyna, niektóre barwniki spożywcze, cukier, kofeina oraz alkohol.

Nietrzymanie ze stałym wyciekiem z przepełnionego pęcherza

To zaburzenie jest wynikiem przewlekłego zatrzymania moczu. Kiedy pęcherz nie może całkowicie się opróżnić, zawsze znajduje się w nim mocz, który stale wycieka. Do przyczyn tej dolegliwości zalicza się powiększenie prostaty, wypadnięcie macicy oraz zażywanie niektórych leków.

Zapobieganie nietrzymaniu moczu

Ćwiczenia mięśni Kegla, zalecane zwłaszcza podczas ciąży i po porodzie, wzmacniają dno miednicy i zapobiegają występowaniu nietrzymania wysiłkowego. Jeśli będziesz je regularnie wykonywać podczas ciąży, pomogą Ci wyprzeć dziecko w drugiej fazie porodu, dzięki czemu mięśnie dna macicy nie rozciągną się nadmiernie. Takie rozciągnięcie może być jedną z przyczyn nietrzymania moczu. Ćwiczenia te również mogą pomóc starszym mężczyznom i kobietom.

Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie wysiłkowe

  • Wykonuj codziennie ćwiczenia mięśni Kegla.
  • Jeśli masz nadwagę, schudnij, ponieważ tłuszcz uciska pęcherz moczowy i dno macicy.

Nietrzymanie wywołane podrażnieniem pęcherza moczowego

  • Okolica narządów płciowych powinna być zawsze czysta i sucha.
  • Unikaj zakażeń.
  • Wieczorami nie pij napojów zawierających kofeinę, a także unikaj alkoholu. Działają one moczopędnie i podrażniają pęcherz moczowy.
  • Jedz mniej pokarmów, które zawierają sztuczne barwniki, ponieważ niektóre z nich mogą podrażniać pęcherz moczowy.
  • Rzuć palenie

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Kiedy brak kontroli nad pęcherzem utrudnia Ci życie.
  • Gdy oddawanie moczu towarzyszy ból.
  • Gdy podejrzewasz, ze powodem dolegliwości, jest zażywane lekarstwo.

Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:

  • Nagle tracisz panowanie nad pęcherzem.

Reply