Francja – kraj zakochanych

Paryż

Francja – kraj zakochanych

Położenie: państwo w Europie Zachodniej graniczące z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Hiszpanią, Andorą. Od Wielkiej Brytanii oddzielone kanałem La Manche i Cieśniną Kaletańską. Granice morskie stanowią Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne. W skład Francji wchodzą 4 departamenty zamorskie (Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion), należą do niej też 3 terytoria zamorskie (Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska, Walis i Futuna) i 2 terytoria o statusie specjalnym (Majotta oraz Saint Pierre i Miquelon) o łącznej powierzchni 112 564 km2.
Powierzchnia: 543 965 km2
Stolica: Paryż
Główne miasta: Marsylia, Lyon, Tuluza, Nicea, Strasburg, Nantes, Bordeaux, Lille

francja luwrWarunki naturalne

Na południowym zachodzie znajdują się Pireneje, które dzielą Francję i Hiszpanię. Na południowym wschodzie, wzdłuż granicy francusko-włosko-szwajcarskiej, leżą Alpy z najwyższym szczytem Mont Blanc – 4807 m n.p.m., będącym także najwyższym szczytem Europy. Na północ wzdłuż granicy ze Szwajcarią rozciąga się masyw gór Jura. Nad doliną Renu; stanowiącego naturalną granicę z Niemcami leżą Wogezy.

Na północnym zachodzie Półwysep Bretoński wcina się głęboko w Ocean Atlantycki. Środkową i południową część kraju zajmuje Masyw Centralny – najwyższy szczyt Puy de Sancy, 1885 m n.p.m. Jego przedłużeniem są wyżyny Langres i Lotaryńska. Pasma górskie rozdzielają leżące w dolinach rzek niziny: Basen Akwitański, Nizina Langwedocka, Nizina Lotaryńska, doliny Rodanu i Loary (najdłuższej rzeki Francji). Niziny zajmują ponad połowę powierzchni kraju.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=jdXyYR59OFE[/tube]

 

francja łuk triumfalnyKlimat

Wilgotne powietrze znad Oceanu Atlantyckiego powoduje, że północna i zachodnia część kraju ma chłodne lata i łagodne zimy. Największe roczne wahania temperatury występują w Strasburgu, położonym na granicy francusko-niemieckiej. Na południu zaś lata są gorące i suche, a zimy łagodne. Wiosną i zimą na wybrzeżu śródziemnomorskim wieje mistral, czyli silny, chłodny i suchy wiatr północny lub północno-zachodni. Najwięcej opadów obserwuje się w górach (powyżej2000 mm), najmniej natomiast na wybrzeżu śródziemnomorskim i w Basenie Paryskim (ok. 500 mm). Średnia temperatura w lipcu wynosi nad Morzem Śródziemnym jakieś 23°C, a na północy 17°C. W lutym z kolei na wybrzeżu śródziemnomorskim około 9 C, a w górach spada poniżej 0°C.

Fauna i flora

W centrum Francji znajdują się lasy liściaste, głównie dębowo-bukowe. W Bretanii zachowały się rozległe wrzosowiska, pustkowia z ubogą niską roślinnością oraz torfowiska. W południowej części kraju występuje roślinność śródziemnomorska: zarośla makii, dęby, oliwki, tymianek, lawenda, bukszpan, rozmaryn oraz bazylia. W dolinie Rodanu, Camargue, żyją dzikie białe konie, flamingi i liczne ptactwo wodne.

francjaHistoria

Od V wieku p.n.e. terytorium obecnej Francji zasiedlili celtyccy Galowie, rywalizując w podbojach z cesarstwem rzymskim. Skłóceni i rozbici, ulegli jednak w 390 r.p.n.e. Rzymowi, który w połowie I w. p.n.e. podbił całą Galię. W ciągu 500 lat panowania rzymskiego Galowie ulegli romanizacji, a następnie chrystianizacji (II wiek). Po upadku Rzymu obszary Galii pustoszyły plemiona germańskie. Pod koniec V wieku kraj podbili Frankowie, a ich król, Chlodwig, przyjął w 496 r. chrzest.

Największy rozkwit państwo przeżywało  za panowania Karola Wielkiego (742-814). Spadkobiercy Karola na mocy układu w Verdun w r. 843 podzielili monarchię Karolingów. Jej część, państwo zachodniofrankijskie, dała początek królestwu francuskiemu. Od roku 987 władzę w nim objęła dynastia Kapetyngów, która panowała do roku 1328. Po śmierci ostatniego władcy z tej dynastii wojny z Anglią (trwające od XI wieku) przerodziły się w wojnę stuletnią (1337-1453). W roku 1429 Joanna d’Arc uwolniła co prawda kraj od Anglików, ale konflikt zakończył się dopiero 24 lata później.

wieża eifflaXVI wiek to okres ostrych wojen religijnych między katolikami a francuskimi protestantami, które zakończyły się w roku 1589 wraz z objęciem tronu Francji przez protestanckiego księcia Henryka z Nawarry i jego przejściem na katolicyzm. Jako Henryk IV, stał się założycielem dynastii Burbonów. Za panowania Ludwika XIV (1601-1643} mającego przydomek „Król Słońce”, Francja stała się potężnym państwem.

Wiek XVII to okres francuskiego absolutyzmu, którego szczyt przypada właśnie na panowanie Ludwika XTV. Ta forma rządów budziła powszechne niezadowolenie społeczne, zwłaszcza wśród niższych stanów, i przyczyniła się do wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej w roku 1789. Powodem rozruchów społecznych był także ostry kryzys polityczny i gospodarczy. W tymże roku uchwalono Deklarację Praw Człowieka i Obywatela, a dwa lata później konstytucję ustanawiającą I Republikę. Rządy rewolucjonistów radykalizowały się, a kulminacją tej radykalizacji był „czas wielkiego terroru”, co objawiło się m.in. masowymi egzekucjami (także przywódców rewolucji). W roku 1799 władzę przejął korsykański generał, Napoleon Bonaparte, który w 1804 roku koronował się na cesarza. W okresie swoich rządów przeprowadził wiele reform wewnętrznych (m.in. ustanowił Kodeks Napoleoński, do dziś będący podstawą prawa francuskiego). Cesarz pragnął w wyniku podbojów rozszerzyć swoje imperium, ale po początkowych wielkich zwycięstwach, poniósł ostateczną porażkę w roku 1815 w bitwie pod Waterloo i znalazł się na wygnaniu.

francja katedra Notre DameWiek XIX we Francji to era rewolucji przemysłowej i czasy II Cesarstwa z rządami siostrzeńca Napoleona Bonaparte, Ludwika. W okresie III Republiki kraj odzyskał wewnętrzną stabilność, którą utracił po wojnie z Prusami (1870-1871), oraz dokonał nowych podbojów kolonialnych (Afryka Zachodnia i Indochiny). Po I wojnie światowej Francja odzyskała Alzację i Lotaryngię, utracone wcześniej na rzecz Prus. W czasie II wojny światowej znalazła się pod okupacją niemiecką. Od maja 1940 roku aż do wyzwolenia w 1944 działał silny ruch oporu. W roku 1958 na czele V Republiki stanął generał Charles de Gaulle. Jako prezydent, przyznał autonomię prawie wszystkim zamorskim posiadłościom i umocnił pozycję Francji na arenie międzynarodowej.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=ttHHj9mLQ3Q[/tube]

 

Kultura i sztuka

Francja od wieków była kolebką sztuki i mekką dla artystów; również dla Polaków, w Paryżu tworzyli m.in. A. Mickiewicz i F. Chopin. Tutaj powstawały nowe prądy artystyczne i literackie, tu tworzyli wybitni ludzie, jak m.in Francois Rabelais, Molier, Pierre Corneille, Wolter, Denis Diderot, Jean Jacques Rousseau, Balzac, Victor Hugo, Emil Zola. We Francji narodził się impresjonizm, zajmujący do dziś poczesne miejsce w historii malarstwa, a także wiele kierunków architektonicznych, m.in. gotyk, z najwspanialszym osiągnięciem tego okresu, jakim był typ gotyckiej katedry francuskiej (m.in. katedra w Chartres i Notre Dame w Paryżu), styl Ludwika XIV, a następnie kolejnych władców: Ludwika XV i Ludwika XVI, również w sztuce dekoracyjnej. Francja wydała także na świat wielu wybitnych muzyków, m.in. Jeana Philippe’a Rameau, Georges’a Bizeta, Hectora Berlioza, Claude’a Debussy’ego.

francja bazylikaAtrakcyjne miejsca

Najbardziej znane obszary turystyczne Francji to Lazurowe Wybrzeże oraz wybrzeże atlantyckie. Atrakcją dla zwolenników przyrody jest Korsyka, zimą natomiast, dla tych, którzy kochają sporty zimowe – Alpy. Światowy unikat stanowią prehistoryczne jaskinie w dolinie Wezery z malowidłami naskalnymi z okresu paleolitu (Lescaux, les Combarelles). Turystów przyciągają również piękne zamki nad Loarą. Jest to kraj wielu bezcennych zabytków.

W Paryżu koniecznie trzeba obejrzeć katedrę Notre Dame oraz jedno z najwspanialszych muzeów na świecie – Luwr, który razem z oddanymi do użytku w grudniu 1997 roku nowymi salami stał się drugim co do wielkości muzeum na świecie. Nie można również przeoczyć muzeum impresjonizmu i Muzeum Człowieka. Należy też odwiedzić cmentarz Pére-Lachaise, miejsce spoczynku takich wybitnych twórców, jak Chopin, czy też wokalisty The Doors – Jima Morrisona. Będąc w Paryżu nie można oczywiście zapomnieć o wieży Eiffla, która powstała w 1899 roku, a obecnie jest symbolem miasta. Niedaleko Paryża znajduje się też Euro Disneyland – bajkowe miasteczko bohaterów bajek Walta Disneya.

Nic więc dziwnego, że Francja to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na świecie przez zakochane pary, można tu przyjemnie i romantycznie spędzić czas, zwiedzić wiele interesujących oraz wyjątkowych miejsc.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=5Avpk0yh1xQ[/tube]

Reply