Objawy ciąży

Objawy ciąży

Objawy ciąży

Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu kobiety, kiedy staje się ona odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za maleńką istotę, która rozwija się pod jej sercem.

Tryb życia, przyjmowane w tym czasie leki, a także wiele innych czynników często ma wpływ na całe późniejsze życie dziecka, stąd każda rozsądna kobieta powinna pamiętać o zachowaniu pewnej ostrożności i przestrzeganiu zaleceń swojego lekarza ginekologa.

Objawy ciąży

Jednak nie od razu kobieta wie, że jest w ciąży. Często żyje w nieświadomości długie tygodnie, a w skrajnych wypadkach nawet miesiące! Istnieje jednak szereg objawów, które powinny skłonić do zrobienia testu ciążowego czy udania się do lekarza i każda kobieta, monitorująca stan swojego zdrowia i przemiany zachodzące w organizmie w czasie cyklu, powinna zwrócić na nie uwagę.

Poniżej opisujemy najważniejsze objawy ciąży.

Brak miesiączki

To pierwszy i jeden z najważniejszych objawów ciąży u kobiet, które regularnie miesiączkują. Nie musi jednak wskazywać w 100% na ciążę – obecnie rozregulowanie cyklu miesięcznego jest spowodowane stresem, trybem życia, niewystarczającą ilością snu, zaburzeniami hormonalnymi itp. W związku z tym okres spóźniający się nawet dwa tygodnie wcale nie musi zwiastować, że jesteśmy w ciąży.

Wrażliwość piersi

To kolejny z objawów ciąży, pojawiający się relatywnie szybko. Piersi stają się wrażliwsze, podatniejsze na ból. Wynika to ze zmian w gospodarce hormonalnej, jakie zaczynają się w organizmie kobiety już w kilka dni po zapłodnieniu.

Oczywiście nie musi to być objaw potwierdzający, że jesteśmy w ciąży – w końcu bolesność piersi towarzyszy często zbliżającej się miesiączce, rozpoczęciu przyjmowania środków antykoncepcyjnych itp., dlatego na podstawie tego objawu nie należy wyciągać daleko idących wniosków.

Zmęczenie oraz rozdrażnienie

kobieta w ciążyKolejnym objawem zwiastującym ciążę jest zmęczenie, a także towarzyszące mu często rozdrażnienie, które wynikają ze zmian w gospodarce hormonalnej i przygotowywania się organizmu do zmian, które czekają go w najbliższej przyszłości.

Z drugiej strony objawy te mogą też świadczyć o zbyt intensywnym trybie życia, stresie, z którym nie do końca sobie radzimy, albo o chorobie.

Niechęć do używek

To kolejny objaw, który może zwiastować ciążę. Tuż po zapłodnieniu organizm zdrowej kobiety stara się zapewnić płodowi jak najlepsze warunki rozwoju. Czynnikami zagrażającymi są m.in. dym nikotynowy oraz alkohol, stąd to one stanowią jedne z głównych czynników, z którymi stara się walczyć organizm.

Nawet kobiety, które wcześniej nie stroniły od używek, zauważały bardzo często w pierwszych dniach ciąży spadek odczuwania przyjemności z palenia czy picia alkoholu. Podobnie jak w przypadku innych objawów ciąży, także i ten może jednak stanowić fałszywy alarm – brak zainteresowania alkoholem czy papierosami może świadczyć także o przemęczeniu, chorobie, stresie itp.

Nudności

Kolejnym objawem ciąży są nudności, występujące przede wszystkim rano. Nie występują u wszystkich kobiet, niektóre z ciężarnych pań mogą jeść wszystko, co chcą, niektóre zaś reagują wymiotami nawet na sam zapach danej potrawy, nawet takiej, którą kiedyś uwielbiały.

Nudności występują z reguły na początku ciąży, z czasem organizm przyzwyczaja się do zmian zachodzących w organizmie i umie radzić sobie z dostarczaniem niezbędnych składników zarówno matce, jak i dziecku. Oczywiście i one nie są stuprocentowym sygnałem ciąży – czasami wiążą się ze zjedzeniem nieświeżej potrawy, zatruciem wirusowym, nieodpowiednią dietą itp.

Nietypowy apetyt

Kolejnym objawem, który powinien dać nam do myślenia, jest nietypowy apetyt – ochota na produkty, których wcześniej nie lubiłyśmy, ewentualnie łączenie produktów, które z pozoru zdają się do siebie w ogóle nie pasować. Jednak również i takie zachowanie nie musi zwiastować ciąży. Czasami jego przyczyną bywa m.in. stosowanie diety opartej na tych samych posiłkach i pozbawionej jakichkolwiek urozmaiceń.

Częstsze oddawanie moczu

Jednym ze skutków systematycznego powiększania się macicy w ciąży jest także częstsze oddawanie moczu, które pojawia się również dosyć szybko – już kilka tygodni po zapłodnieniu proces ten jest na tyle zaawansowany, że w odczuwalny sposób zwiększa częstotliwość wizyt w toalecie. Z drugiej strony wcale nie musi zwiastować ciąży – może być natomiast świadectwem problemów z drogami moczowymi, pierwszym sygnałem cukrzycy czy efektem wypicia zbyt dużej ilości płynów.

Przebarwienia

Skutkiem ciąży mogą być także pojawiające się na skórze przebarwienia, związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Nie dotyczą one jednak wszystkich kobiet w ciąży, nie są one też objawem, który pozwala w 100% mieć pewność co do poczęcia dziecka  Mogą one natomiast zwiastować także choroby o charakterze dermatologicznym, wymagające kontaktu ze specjalistą.

Podwyższona temperatura ciała

Ostatnim istotnym objawem mogącym zwiastować ciążę jest podwyższona temperatura, niezwiązana z przeziębieniem czy chorobą i zbiegająca się z brakiem miesiączki. Stan taki wynika ze zwiększającej się ilości progesteronu i jest konsekwencją przygotowywania organizmu do zapewnienia dziecku jak najlepszych warunków rozwoju, a także zapobieganiu ewentualnemu poronieniu w pierwszych miesiącach ciąży.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=MIsPEO8P9wI[/tube]

Należy pamiętać, że podane powyżej objawy ciąży, nawet jeżeli zbiegają się ze sobą w czasie, wcale nie muszą świadczyć o tym, że spodziewamy się dziecka.

Warto jednak – jeżeli istnieje takie prawdopodobieństwo – zrezygnować z używek, nie przyjmować niepotrzebnych leków typu środki przeciwbólowe, a także zrobić test ciążowy.

Reply


Objawy ciąży


Reply