Odżywki „na masę” dla początkujących

Kreatyna

Odżywki na masę

Odżywki na masę są produktami wspomagającymi utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej. Polecane są głównie osobom, którym zależy na utrzymaniu odpowiedniej masy mięśniowej. Są zalecane jako uzupełnienie diety dla osób, które trenują kulturystykę.

Potrafią znacznie przyspieszyć pojawienie się pierwszych efektów treningu. Ich zadaniem jest przede wszystkim uzupełnienie braków witamin i minerałów, które mogą mieć wpływ na osłabienie kondycji, oraz ogólnej wydolności organizmu.

Wybór odpowiedniej odżywki uzależniony jest między innymi rodzajem wykonywanych ćwiczeń i treningów. Na rynku znajduje się bardzo wiele rodzajów odżywek. Powinno się je wykorzystywać w zależności od rodzaju zastosowanego treningu.

Inną grupą, której zaleca się stosowanie odżywek są osoby stosujące tzw. dietę niedoborową, czyli popularnie mówiąc odchudzają się. Dzisiaj wiadomo, że aby schudnąć nie wystarczy jedynie mniej jeść, ale również należy dużo ćwiczyć i trenować na siłowni. Intensywny trening wypłukuje z organizmu duże ilości elektrolitów, dlatego też każda bardzo duża aktywność fizyczna wymaga stosowania dodatkowo suplementów diety. Jednak w takiej sytuacji każdą decyzję o ich przyjmowaniu powinno się skonsultować z lekarzem.

Odżywki na masę są praktycznie nieodłącznym elementem, który powinien znaleźć się w diecie prawie każdego sportowca.

Budowanie masy mięśniowej

Budowanie odpowiedniej masy mięśniowej to długotrwały, cykliczny proces, którego celem jest uzyskanie dodatniego bilansu energetycznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez niego nie będzie możliwy wzrost wagi, ani budowa odpowiedniej muskulatury.

Odżywki na masę pełnią też funkcję energetyczną i w związku z tym są również doskonałe wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z dużym wydatkiem energetycznym.

Powyższe odżywki doskonale sprawdzają się w sytuacji kiedy zależy nam na czasie i wygodzie.

Cel stosowania odżywek na masę

Podstawowym celem, dla którego stosujemy odżywki na masę jest zwiększenie przyrostu masy mięśniowej i jej regeneracja po wysiłku. Poza tym odżywki stanowią uzupełnienie witamin i minerałów, które zostały utracone podczas wysiłku.

W skład dostępnych odżywek na masę wchodzą między innymi: białka, węglowodany, sole mineralne, witaminy.

Rodzaje odżywek na masę

Obecnie na rynku znajduje się bardzo duży wybór różnego rodzaju odżywek na masę. Często błędnie są kojarzone ze szkodliwymi substancjami jakimi są nielegalne sterydy anaboliczne. Tymczasem skład tych dwóch substancji jest zupełnie różny. Odżywki na masę są produktem legalnym, który w swoim składzie zawiera substancje wzmacniające organizm i mięśnie. Ich stosowanie pomaga wyrzeźbić odpowiednio mięśnie.

Obecnie na rynku dostępne są 3 rodzaje odżywek. Są to:

  •  odżywki kreatynowe,
  •   odżywki glutaminowe,
  •   odżywki proteinowe.

Jak wybrać odpowiednią odżywkę?

Rynek odżywek jest tak różnorodny, że trudno jest wybrać tę najbardziej odpowiednią. Wybór jest tym bardziej trudny, ponieważ na opakowaniach zwykle nie jest określony skład i przeznaczenie. Pewien wyjątek stanowią odżywki keratynowe, które w swoim składzie posiadają jeden ważny składnik l-karnitynę.

Aby dokonać dobrego wyboru, należy na początku odpowiedzieć sobie na proste pytanie, a przede wszystkim jaki cel związany z treningiem stawiamy przed sobą. Należy wiedzieć, że inne preparaty są zalecane osobom trenującym masę, a inne tym, którzy chcą wyrzeźbić swoje ciało. Na masę najlepsze są produkty z kreatyną. Bardzo przydatne jest też posiadanie wiedzy na temat proporcji substancji odżywczych. Chodzi o to żeby trening połączony z dietą mógł przynieść oczekiwane efekty.

2 komentarze

  1. masiff

Reply