Oleje dobrodziejstwem także dla włosów
Nie ma chyba kobiety, która nie marzy o pięknych, zdrowych, lśniących, miękkich włosach. Często wydajemy na ich pielęgnację ciężkie pieniądze, ale nie zawsze efekty są zadowalające. Warto więc zastanowić się nad metodą, która ostatnio zyskuje na popularności, a którą jest olejowanie włosów, stanowiące naturalną, a co również ważne – tańszą alternatywę dla chemicznych preparatów.
Dzięki niemu wzmacniamy włosy, zapewniamy ich nawilżenie, odżywienie, miękkość, połysk, zabezpieczamy je przed uszkodzeniami mechanicznymi i ułatwiamy rozczesywanie. Zabieg możemy powtarzać kilka razy w tygodniu (2-3) lub rzadziej – w zależności od tego, ile mamy czasu, jak na olejowanie reagują nasze włosy itp.
Wybór oleju
Olej przeznaczony do olejowania włosów powinien być tłoczony na zimno i nierafinowany – dzięki temu zyskamy pewność, że nie zawiera substancji, które zaszkodzą naszym włosom, dodatkowo będzie zawierał większą ilość składników odżywczych niż olej rafinowany. Z powodzeniem można sięgnąć np. po oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, ale też po oliwkę do ciała, najlepiej taką przeznaczoną dla dzieci, które łatwo się zmywają i przyjemnie pachną.
Nakładanie oleju na włosy
Istnieje kilka mozliwości nakładania oleju na włosy. Olej nakładać możemy na suche włosy lub na włosy wilgotne, w zależności od upodobań także na skórę głowy, jednak z umiarem – w tym wypadku powiedzenie „co za dużo, to niezdrowo” powinno się stać regułą. Najlepiej jest nalać łyżkę, maksymalnie dwie oleju do większego naczynia, namoczyć w nim palce i rozprowadzać olej po każdym paśmie włosów po kolei.
Innym sposobem olejowania jest nalanie ok 1 l ciepłej wody do miski, dodanie do niej 1-2 łyżek oleju i opłukanie w tak przygotowanej miksturze włosów. Po odsączeniu nadmiaru wody nakładamy na włosy czepek, następnie ręcznik i zostawiamy – w zależności od upodobań – na kilkanaście minut, kilka godzin lub nawet całą noc.
Zmywanie oleju
Olej z włosów należy zmyć przede wszystkim dokładnie – w innym wypadku nasza fryzura po wysuszeniu będzie wyglądać niezbyt atrakcyjnie. Na początek zmywamy olej, płucząc włosy ciepłą wodą, następnie możemy użyć delikatnego szamponu bez dodatku SLS (lub dowolnego innego, najlepiej oczyszczającego), najwięcej uwagi poświęcając skórze głowy i włosom u nasady, następnie zaś myjemy włosy na całej ich długości. Zabieg możemy powtórzyć, jeżeli mamy wrażenie, że włosy nie zostały dostatecznie oczyszczone. Na koniec nakładamy na nie odżywkę i układamy fryzurę jak zawsze.