Zioła dla włosów
Ostatnimi czasy coraz częściej zwracamy się ku naturze, doceniając potęgę i moc ziół, które stosować można zarówno zewnętrznie, jak i od środka. Bazujemy na doświadczeniu pokoleń, jak i na najnowszych badaniach naukowców.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów domowej roboty kosmetyków, które stanowią świetną alternatywę dla kosmetyków oferowanych przez różne firmy kosmetyczne i farmaceutyczne, ewentualnie mogą uzupełniać ich działanie.
Oliwka nasturcjowa
Do jej przygotowania potrzebujemy dwóch garści świeżych kwiatów nasturcji, które siekamy, zalewamy szklanką oliwy z oliwek w szczelnym słoiki, ustawiamy na oknie, zostawiamy na ok. 10 dni i od czasu do czasu potrząsamy słoikiem. Po upływie tego czasu oliwkę odcedzamy przez gazę, zlewamy do butelki z ciemnego szkła i przechowujemy w lodówce. Możemy ją wykorzystywać np. do maseczek z żółtkiem, witaminą A w płynie i sokiem cytrynowym, a także używać na godzinę przed myciem jako wcierkę bez żadnych dodatków. Jakie ma właściwości? Zapobiega wypadaniu włosów, poprawia ukrwienie cebulek, a to dzięki zawartości niezbędnej dla urody włosów siarki.
Nalewka z rzeżuchy
Aby ją przygotować, potrzebujemy garści rzeżuchy, którą miksujemy w szklance ciepłej, przegotowanej wody, dodajemy do mikstury dwie łyżki soku z pokrzywy, dostępnego w aptece, i całość odstawiamy na 15 minut. Po odcedzeniu płyn wcieramy w skórę głowy na 2 godziny przed myciem. Jakie ma właściwości? Leczy łupież i łojotokowe zapalenie skóry dzięki zawartości siarki oraz witamin, usprawnia krążenie krwi w skórze głowy, co z kolei wpływa korzystnie na cebulki włosowe, pobudza porost włosów i zapobiega ich przetłuszczaniu się.
Papka z rzodkiewki oraz aloesu
Do jej przygotowania niezbędne są trzy łyżki miazgi ze zgrubień rzodkiewki i spory liść aloesu, które mieszamy w misce z 1 łyżką oliwy z oliwek; jednolitą masę nakładamy na zwilżone włosy na godzinę przed myciem, obwiązujemy je wełnianą albo bawełnianą chustą dla utrzymania ciepła, a po spłukaniu myjemy włosy delikatnym szamponem. Jakie właściwości ma papka? Zapewnia włosom połysk, ułatwia ich układanie, jest polecana dla włosów zniszczonych, wypadających oraz matowych.
Tonik do masażu z czarnej rzepy
Do jego przygotowania potrzebujemy 10 łyżek świeżo wyciśniętego soku z korzenia czarnej rzepy, po 5 łyżek suszonych liści pokrzywy i rozmarynu lekarskiego, które zalewamy w szczelnym słoiku szklanką czystej wódki i trzymamy w ciepłym miejscu przez minimum 2 tygodnie, często potrząsając. Po tym czasie przelewamy miksturę do butelki z ciemnego szkła i stosujemy do masażu skóry głowy, do momentu, aż uzyskamy wyraźną poprawę kondycji włosów (stosujemy wieczorem, rano myjemy włosy). Jakie właściwości ma ten tonik? Działa odżywczo, usprawnia krążenie w skórze głowy, pobudza porost włosów i leczy łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz łupież.