Piąć się po szczeblach kariery – ale jak?
Sporo mówi się cały czas o robieniu kariery, wspinaniu się po szczeblach zawodowych. No dobrze, ale co to właściwie znaczy?
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że kariera nie oznacza tylko jednego utartego schematu: studia, staż, praca. To oznacza, że nie mając nawet matury, można z powodzeniem piąć się po szczeblach kariery, ale trzeba to robić z głową.
Co tak naprawdę oznacza robienie kariery?
Oznacza to przede wszystkim angażowanie się w to, co nas pasjonuje, co sprawia nam frajdę. Gdy się lubi to, co się robi, łatwiej jest pokonywać wszelkie trudności, wykonywać coraz lepiej swoje zadania, a w efekcie awansować.
Nie trzeba tego jednak robić w obrębie jednej firmy – pięcie się po szczeblach kariery oznacza również zmianę firm, stanowisk, wybieranie najlepszej dla siebie opcji. Warto pamiętać, że dobry pracownik to towar deficytowy, ale nie każdy pracodawca musi dostrzegać jego starania. Dlatego też, gdy pracownik czuje, że zasłużył na awans, powinien poinformować o tym swojego przełożonego. Ten zaalarmowany wie już, że dany pracownik zna swoją wartość i trzeba go zatrzymać w firmie. W przeciwnym razie może zacząć rozglądać się za nową pracą, w której ktoś doceni jego starania. I tak właśnie tak trzeba postępować, by móc mówić o tym, że robi się karierę.
Dlaczego to nie jest takie proste?
Choć każdy z nas marzy o zrobieniu kariery, nie każdy dostaje taką szansę. Nie dlatego, że się nie stara, tylko zwykle dlatego, że warunki nie sprzyjają temu. Zwykle na jedno, wysokie stanowisko jest wielu chętnych. Dlatego tez potrzeba nie lada motywacji, zaangażowania i odpowiedniego planu działania, by to stanowisko osiągnąć. Przede wszystkim, warto planować swoje przyszłe kroki w stronę awansu.
Przykładowo, początkowo nie mając zbytniego doświadczenia, można zatrudnić się na najniższym stanowisku w danej firmie przy produkcji. Po przepracowaniu w ten sposób kilku miesięcy można doskonale poznać całą strukturę funkcjonowania firmy. Dzięki temu są podstawy, by móc rościć sobie jakiekolwiek nadzieje na awans. Gdy jesteśmy już w danym zajęciu (przy produkcji) wystarczająco dobrzy, warto szukać potwierdzenia tego faktu u przełożonych, najlepiej potwierdzenia w postaci premii itp. Często w zakładach produkcyjnych na brygadzistów awansują właśnie osoby związane z firmą od dłuższego czasu.
Następnie warto walczyć o dalsze awanse i premie. Gdy to nie skutkuje, można szukać szczęścia w innych firmach produkujących podobne rzeczy, tym razem jednak już na wyższym stanowisku – sprawia to, że do stanowiska marzeń coraz bliżej!
Zawojuj świat bez stresu!
Najważniejsze jest to, by w robieniu kariery nie rozpędzić się zanadto i nie zapominać o zdrowiu, rodzinie i relaksie, które są podstawą dobrego samopoczucia, a ono z kolei dobrze wpływa na energię, z którą możemy podbijać świat. Należy też pamiętać o tym, by robić ku karierze jak najmniejsze kroki, by drobne sukcesy motywowały, a niewielkie niepowodzenia nie skłaniały ku ucieczce z tej drogi.