Potrawy z podrobów
Podroby są częściami jadalnymi zwierząt, które nie wchodzą w skład tzw. tusz. Myśląc o nich, mamy na myśli wnętrzności, takie jak wątroba, nerki, ozorki, serca, mózg, płuca, żołądki, nogi itp.
Są one nieco kłopotliwe dla gotujących, jednak można przygotować z nich potrawy, które zachwycą nawet największych smakoszy. Dzisiaj mamy dla Ciebie garść przepisów na potrawy z podrobów. Zapraszamy do lektury!
Żołądki po alzacku
Potrzebne będą:
- 1 kg żołądków z gęsi,
- 50 dag mielonego mięsa wieprzowo-cielęcego,
- cebula,
- 2 jaja,
- po łyżce: masła, smalcu i tartej bułki,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- pieprz,
- sól.
Oczyszczone żołądki zalać osolonym wrzątkiem. Gdy będą prawie miękkie, wyjąć je, osaczyć na sitku. Drobno pokrojoną cebulę zeszklić na maśle, połączyć z mielonym mięsem, tartą bułką, jajem, doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową. Żołądki nadziać dobrze wyrobioną masą, spiąć wykałaczką, usmażyć na smalcu, przełożyć do rondla, dodać masło, skropić wywarem, w którym się gotowały, dusić pod przykryciem około 30 min. Podawać z ryżem, makaronem lub ziemniakami i surówkami.
Płucka po litewsku
Potrzebne będą:
- 2 płucka cielęce,
- 2 marchewki,
- 2 cebule,
- 3 jaja,
- 4-6 ziemniaków,
- szklanka gęstej kwaśnej śmietany,
- ćwierć szklanki bulionu,
- 2 łyżki masła,
- listek laurowy,
- łyżka octu winnego,
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- pieprz,
- sól.
Płucka zalać zimną zakwaszoną wodą, zostawić na godzinę w chłodnym miejscu, po czym ugotować w osolonej wodzie, osaczyć na sicie, pokroić w paseczki. Na stopione w rondlu masło położyć pokrojone płucka, plasterki cebuli i marchewki, oprószyć pieprzem, pokruszonym listkiem laurowym, skropić bulionem i dusić pod przykryciem około 30 min. Ugotować ziemniaki w mundurkach oraz jaja na twardo; ziemniaki obrać z łupin, jaja ze skorupek, pokroić w grubą kostkę, posolić, dołożyć do płucek, delikatnie wymieszać, zalać śmietaną, chwilę dusić razem. Posypać natką, podawać z kiszonym ogórkiem.
Wątróbka po żydowsku
Potrzebne będą:
- 30 dag gęsich wątróbek,
- 15 dag cebuli,
- 2 jaja,
- 2 łyżki gęsiego smalcu lub oleju,
- pieprz,
- sól.
Umyte i osuszone wątróbki usmażyć na smalcu. Obrać cebule, ułożyć na sitku, przelać wrzątkiem, osaczyć, grubo pokroić. Ugotowane na twardo jaja, cebulę i wątróbki zemleć w maszynce, wymieszać z solą i pieprzem. Podawać na zimno.
Nerki po chińsku
Potrzebne będą:
- 6 nerek wieprzowych,
- pęczek dymki,
- łyżka oleju,
- 2 łyżeczki oleju sezamowego,
- po 2 łyżki: sosu sojowego i soku z cytryny,
- łyżeczka cukru,
- łyżka posiekanego świeżego imbiru,
- pół łyżeczki pieprzu cayenne.
Oczyszczone, umyte i pozbawione kanalików nerki zalać zimną wodą, odstawić na pół godziny, po czym osaczyć i pokroić na cienkie plasterki. Ponownie zalać zimną wodą i zostawić na godzinę w chłodnym miejscu. Po starannym osączeniu włożyć na 1-2 minut do wrzątku, znów osączyć. Do rozgrzanego na patelni oleju wsypać imbir, pokrojoną dymkę, pieprz cayenne i, mieszając, smażyć minutę. Dodać nerki, wlać sos sojowy i sok z cytryny, wsypać cukier, chwilę smażyć mieszając. Zdjąć z ognia, wlać olej sezamowy, wymieszać. Podawać na gorąco z ryżem lub na zimno z bułką.
Serca po francusku
Potrzebne będą:
- 2 serca cielęce,
- 75 dag marchewki,
- 2 łyżki masła,
- cebula,
- szklanka bulionu,
- pieprz,
- sól.
Oczyszczone serca namoczyć w zimnej wodzie, osączyć, pokroić w paseczki. Cebulę pokroić w półplasterki, marchewkę – w dość grube paski. W rondlu stopić masło, zeszklić cebulę, dodać pokrojone serca i, mieszając, chwilę smażyć na silnym ogniu, po czym zmniejszyć płomień. Włożyć do rondla marchewkę, zalać bulionem, doprawić solą i pieprzem, gotować pod przykryciem około godziny. Podawać z ryżem lub makaronem.
Ozorki po holendersku
Potrzebne będą:
- 2-3 ozorki cielęce,
- 2 cebule,
- por,
- kawałek selera,
- jajo,
- listek laurowy,
- 12-15 ziarenek pieprzu,
- 3-4 goździki,
- mąka,
- tarta bułka,
- olej,
- sól.
Umyte ozorki zalać zimną wodą, zostawić na 2-3 godz. Do wywaru z jarzyn i przypraw włożyć ozorki i gotować około 1,5 godz. Gdy będą miękkie, wyjąć, obrać ze skórki, pokroić w ukośne plastry, posolić, obtoczyć w mące, rozkłóconym jaju oraz tartej bułce i usmażyć na rozgrzanym tłuszczu. Podawać z ziemniakami i pikantną surówką.
Wątróbka po sztrasbursku
Potrzebne będą:
- 80 dag wątróbki cielęcej,
- 50 dag cebuli,
- 10 dag masła,
- po szklance jasnego piwa i mleka,
- pól szklanki gęstej śmietany,
- szczypta estragonu,
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- pieprz,
- sól.
Umytą wątróbkę zalać zimnym mlekiem, odstawić na 1-1,5 godz., po czym wyjąć, osuszyć, obrać z błon, pokroić na małe kawałki i usmażyć na połowie masła, posypać pieprzem, estragonem i posiekaną natką, zalać połową piwa. W osobnym rondelku na reszcie masła usmażyć pokrojoną w plasterki cebulę, doprawić solą i pieprzem. Pozostałe piwo wymieszać ze śmietaną, wlać do cebuli. Dusić chwilę osobno, po czym połączyć wątróbkę i cebulę, doprawić solą. Podawać natychmiast. Jeść z pieczywem.
Wątróbka po argentyńsku
Potrzebne będą:
- 60 dag wątróbki cielęcej,
- szklanka czerwonego wytrawnego wina,
- cytryna,
- cebula,
- 3 banany,
- 4 łyżki oliwy,
- listek laurowy,
- ćwierć łyżeczki majeranku,
- pieprz,
- sól.
Umytą i pozbawioną błon wątróbkę pokroić w plastry, ułożyć w salaterce. Wino wymieszać z sokiem z cytryny, cebulą startą na drobnych oczkach tarki, majerankiem i pieprzem, zalać wątróbkę, przykryć salaterkę i zostawić na noc w lodówce. Wyjętą z marynaty i lekko osuszoną wątróbkę krótko przesmażyć na rozgrzanym oleju, dodać obrane, pokrojone w plasterki banany i, stale mieszając, smażyć na małym ogniu, skrapiając marynatą. Podawać z ryżem i sałatą.
Wątróbki po gruzińsku
Potrzebne będą:
- 50 dag wątróbek z drobiu,
- 2 winne jabłka,
- 10 dag pieczarek,
- pół szklanki czerwonego wytrawnego wina,
- 2 łyżki masła,
- łyżeczka mąki,
- po ćwierć łyżeczki: cukru, rozmarynu i szałwii,
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- pieprz,
- sól.
Wątróbki umyć, oczyścić z żyłek i błon, oprószyć mąką, obsmażyć na maśle. Dodać pokrojone w plasterki pieczarki, chwilę smażyć, mieszając, dodać pokrojone w cienkie plasterki jabłka, wsypać pieprz i rozmaryn, wlać wino i dusić na małym ogniu kilka minut. Pod koniec duszenia dodać cukier, szałwię i sól. Przed podaniem posypać natką pietruszki. Podawać z ryżem lub pieczywem.
Wątróbki po nowozelandzku
Potrzebne będą:
- 50 dag wątróbek kurzych,
- 5 dag boczku,
- cebula,
- 2-3 ząbki czosnku,
- 50 dag pomidorów,
- 2 łyżki oleju,
- łyżka posiekanych listków szałwii lub pół łyżeczki suszonej szałwii,
- pół łyżeczki pieprzu,
- sól.
Obrane ze skórki pomidory pokroić na plastry. Cebulę i czosnek drobno posiekać, boczek pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulę, czosnek i boczek, chwilę smażyć na silnym ogniu mieszając, po czym dodać wątróbki, pomidory i smażyć pod przykryciem około 20 minut. Pod koniec wsypać szałwię, sól i wymieszać. Podawać z makaronem i surówką.