Luzowanie kaczki

luzowanie kaczki

Luzowanie kaczki

Luzowanie kaczki polega na usunięciu z całej tuszki kości bez dzielenia jej na poszczególne części. Początkowo może się to wydawać dość trudne, jednakże jeśli wiemy, jak się do tego zabrać, wówczas przestaje nas to przerażać.

Wyjęcie kości z tuszki kaczki jest przydatne, kiedy chcemy przygotować roladę, nafaszerować mięso i upiec tuszę w całości lub przyrządzić galantynę. Znajomość kilku prostych zasad pozwoli Ci na wyjęcie wszystkich kości i przyrządzenie smakowitego posiłku.

Zasady luzowania kaczki – krok po kroku

Jeśli nigdy wcześniej nie luzowałeś kaczki, może Ci to zająć nawet pół godziny czasu. Wprawiony kucharz potrafi wyjąć wszystkie kości z tuszki w zaledwie kwadrans. Jak się do tego zabrać? Oto kilka cennych wskazówek.

Kaczkę luzujemy, jeszcze zanim ją przyprawimy. Mięso powinno być rozmrożone, umyte oraz osuszone, aby nie ślizgało nam się w dłoniach. Surowe mięso jest miękkie, natomiast więzadła twarde, dlatego do luzowania trzeba mieć trochę siły i koniecznie dobrze naostrzony nóż.

Na początku ucinamy kuper, który do niczego nam się już nie przyda. Nożem delikatnie rozcinamy mięso przy niewielkich kościach znajdujących się w okolicach tylnego otworu tuszki. Wprawne posługiwanie się nożem jest tutaj niezwykle przydatne. Zależy nam bowiem na pozbyciu się jedynie kości w taki sposób, aby całe mięso z tuszki pozostało przy skórze nierozdzielne.

Jedną ręką nacinamy nożem mięso jak najbliżej kości znajdujących się w tułowiu, a drugą staramy się odciągać skórę z mięsem. Dzięki temu luzowanie idzie znacznie szybciej. Takim sposobem powinny pokazać nam się stawy biodrowe. Tutaj znajdują się więzadła, które musimy naciąć, ale móc później wyjąć kości.

Wzdłuż krawędzi żeber nacinamy błonę. Następnie od tych kości odcinamy nożem mięso. Skórę, która znajduje się tuż przy mostku wygodniej będzie oderwać, niż odcinać. Będziemy mieć tam bowiem ograniczone ruchy nożem.

Kiedy dojdziemy do łopatek, powinniśmy nóż kierować pod nie. Jeśli poprowadzimy go ponad łopatkami, zostanie na nich większość mięsa. Tym sposobem dochodzimy do dwóch przednich stawów.

Kości znajdujące się w przednich stawach należy wypreparować dokładnie w taki sam sposób, jak robiliśmy to w przypadku bioder, zatem w pierwszej kolejności nacinamy twarde więzadła.

Nóż na razie nie będzie nam potrzebny, teraz musimy użyć siły naszych rąk. Chwytając za skórę powinniśmy oddzielić korpus od skóry z mięsem. Tak oddzielony korpus wraz z szyją możemy użyć do przygotowania bulionu na zupę.

Pozostały nam jeszcze kości w udkach i skrzydłach. Należy delikatnie naciąć mięso w udkach tuż przy główce kości, a następnie wyłamać je ze stawu i wyciągnąć. W przypadku skrzydeł należy kości wyjmować od zewnętrznej strony. Tam znajdują się dwie kości przypominające literę „V”. Należy złapać za nie i nożem odciąć od nich mięso, a następnie wyciągnąć je.

Nie zapominajmy o kości gnykowej, która jest całkiem niewielka i znajduje się tuż przy szyi. Nożem należy ją oddzielić od mięsa, a wówczas jej wyjęcie nie powinno stanowić problemu.

W ten sposób uzyskujemy tuszkę kaczki pozbawioną kości. Wszystkie one zostały wyjęte, a pozostała nam skóra i mięso, które możemy przyrządzić w dowolny sposób. Z całą pewnością jest to najprostszy sposób luzowania kaczki, a i samo mięso tak przyrządzone smakuje znacznie lepiej.

Reply