Prezent na mikołajki dla dziecka
Mikołajki, obchodzone na całym świecie 6 grudnia, stanowią świetną okazję do tego, aby przygotować dla bliskiej nam osoby miłą, drobną niespodziankę, i podrzucić jej ją anonimowo, z doczepioną karteczką „Od Świętego Mikołaja”.
Często jednak pojawiają się dylematy, co kupić i czym kierować się przy wyborze prezentu na mikołajki. Dzisiaj mamy dla was garść porad, które powinny ułatwić wam podjęcie jak najlepszych decyzji, jeżeli chodzi o wybór mikołajkowego prezentu dla najmłodszych.
To właśnie dzieci mają największą radość z otrzymywanych w dniu 6 grudnia prezentów. Aby wczuć się w ich sytuację, wystarczy przypomnieć sobie, jak z wypiekami na twarzy oczekiwaliśmy przybycia Świętego Mikołaja, staruszka w czerwonym płaszczu, z długą białą brodą, z jaką niecierpliwością rozpakowywaliśmy prezenty.
O czym warto pamiętać, wybierając prezent dla naszych najmłodszych?
W przypadku prezentów mikołajkowych nie liczy się ich cena, a gest – a przynajmniej tak powinno być zgodnie z założeniami tego święta. Obecnie jednak modne są prezenty coraz droższe, bardziej efektowne – dzieci często licytują się między sobą, które z nich dostało najlepszą mikołajkową niespodziankę.
W tym roku zadbajmy przede wszystkim o to, aby prezenty, które podarujemy najmłodszym, były praktyczne. Dziecko powinno do nich wracać, a nie po chwilowej fascynacji odłożyć je na półkę czy do szuflady i zapomnieć o nich… często już na zawsze.
Za trafione prezenty dla dzieci można więc uznać m.in. gry planszowe, które stanowią świetną alternatywę dla gier komputerowych, zachęcają dziecko do „opuszczenia” wirtualnego świata i kontaktu z rówieśnikami, a także rozwijają wyobraźnię i uczą logicznego myślenia. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji, spośród których na pewno wybierzemy coś, co najmłodszych zachwyci i będzie pasowało do ich wymagań i oczekiwań. Dodatkowo gry planszowe z reguły angażują więcej osób – stanowią więc świetną szansę na zacieśnianie relacji dziecka z rodzeństwem, rodziną, a także ze znajomymi. W końcu nic tak nie zbliża, jak wspólne spędzanie czasu przy dobrej zabawie.
Innym ciekawym prezentem są zabawki edukacyjne, rozwijające u naszych pociech różne przydane w życiu umiejętności. Coś ciekawego i godnego uwagi można znaleźć już dla półrocznego maleństwa – w sklepach dostępne są np. zabawki pomagające rozwijać zmysły dziecka, emitujące dźwięki, wielokolorowe, wspomagające rozwój rąk poprzez różnorodny kształt czy konieczność wykonywania konkretnych zadań, np. szybkiego naciśnięcia kolejnego przycisku. Generalnie zabawki edukacyjne nastawione są na wspomaganie rozwoju dziecka – od wspomnianego już kształtowania zmysłów, poprzez usprawnienie poruszania się, liczenia, czytania, pisania czy logicznego myślenia, aż po rozwój zdolności artystycznych, wiedzy o świecie i społeczeństwie. Każda z zabawek edukacyjnych jest dostosowana do potrzeb dziecka w konkretnym wieku, dokonanie dobrego wyboru na pewno nie będzie więc trudne.
Warto też kupować najmłodszym książki – to, że ich lekturę uznaje się obecnie za niemodną, nie oznacza, że nie możemy podjąć próby wpojenia naszym pociechom miłości do czytania. Warto wybierać pozycje, które mogą zainteresować dziecko, a nie zniechęcić – wystarczy, że często odstraszają szkolne lektury. Kilkulatkom wybierajmy książki z dużą ilością obrazków, dużymi literami, wiążące się z ich zainteresowaniami, które zaczynają się kształtować od najmłodszych lat. Ciekawa tematyka przyciąga i motywuje do czytania, nawet jeżeli ogólnie czuje się do tej czynności awersję. Starsze dzieci i młodzież ucieszą się z nowości na rynku wydawniczym, o których głośno w mediach – każdy lubi być z nimi na bieżąco. Tutaj jednak zachowajmy pewną ostrożność i przed dokonaniem zakupu dobrze wybadajmy, czy aby i nasza pociecha oczekuje tego typu prezentu.
Do dobrych prezentów należą również płyty CD z ulubioną muzyką, ubrania lub bony prezentowe na odzież w modnych młodzieżowych sklepach, gadżety nawiązujące do zainteresowań naszych dzieci, oryginalne kubki, ramki na zdjęcia, albumy, pluszowe misie (jest grono osób, dla których to prezent na każdą okazję).
Osobne zagadnienie stanowi nieśmiertelna elektronika, często wybierana jako prezent przez rodziców czy krewnych dziecka. Pytanie tylko, czy zakup PS3 za kilkaset złotych czy nowy laptop to na pewno dobre pomysły, rozwijające i uczące czerpania radości z faktu otrzymania drobnej niespodzianki, pasujące do okazji, jaką są mikołajki, czy raczej zaspokajanie zachcianki naszej pociechy.
chciałam kupic moim dzieciom książki i tablice interaktywna ale one sie uparly zeby pisac list do mikolaja jak tam u nich w szkole najmodniej w internecie (listdomikolaja.pl) ale powiedzialam im ze moga wybrac jeden prezent same tam przez ta aplkacje a drugi kupie im ja, i beda to zapewne wlasnie ksiazki i ta tablica :)
Dokładnie, zgadzam się z tym, co napisano w tym artykule – warto kupować dziecku prezenty, które są praktyczne i faktycznie mogą się do czegoś przydać. Nie jestem zwolenniczką wydawania ciężkiej kasy na jakieś głupkowate zabawki, które najczęściej po 5 minutach nadają się do wyrzucenia…
Zgadzam się z tobą Agata, również uważam, że nie ma co wydawać pieniędzy na niepotrzebne pierdoły. Z mężem kupiliśmy naszemu synowi tablet – [reklama usunięta], nie drogi a jestem niemalże pewna na 100% że będzie to duża niespodzianka, a przy tym przyda się do nauki.
Garsonko, postanowiłam skorzystać z twojego sposobu, dzieciaki napisały już na tej stronie listdomikolaja.pl list, powybierały jakieś cuda, ale mogły wybrac po jednej rzeczy a drugą kupie im ja, myslalam wlasnie o jakis ksiazkach, moze władca pierścieni bo one teraz takie sa zachwycone tolkienem i hobbitem. W tamtym roku chciały zabawki które lezaly w kącie juz po 3 dniach, w tym roku mam nadzieje ze bedzie inaczej
Ja swoim dzieciakom kupuję zabawki na [moderacja] – odbierałam osobiście, mogę polecić produkty (bo widziałam i miałam niektóre w ręce). Widziałam też niektóre w Smyku, gdzie np. ceny były prawie dwa razy droższe! Masakra!!