Ranking najlepszych filmów wszech czasów

Ranking najlepszych filmów wszech czasów

Ranking najlepszych filmów wszech czasów

Wśród polskiej i zagranicznej kinematografii znalazłoby się kilka perełek, które zachwycają po dziś dzień każdego, bez względu na wiek, płeć i liczbę obejrzanych filmów.

Dzisiaj prezentujemy ranking filmów, które niewątpliwie można uznać za hity, podbijające serca, wyciskające łzy, wzruszające czy poruszające do głębi. Zachęcamy do przyjrzenia się mu bliżej.

„Ojciec Chrzestny”

To film, który obejrzeć powinien każdy miłośnik włoskiego mafijnego filmu – o honorze, zemście, miłości, rodzinie. Mógłby co prawda zostać zrealizowany nieco dynamiczniej, ale jednak doskonała gra aktorska bohaterów wynagradza wszelkie niedoskonałości. Prawdziwa gratka dla miłośników prozy Mario Puzo.

„Król lew”

To nie tylko bajka – to pouczająca, wzruszająca opowieść o odwadze, miłości, poświęceniu. O tym, jak ważna jest w życiu rodzina i miłość. Niejeden dorosły uronił łzę, oglądając jedną z najbardziej wzruszających scen w historii kina – scenę tragicznej śmierci ojca małego Simby.

„Requiem dla snu”

Ten film o nieco melancholijnym, romantycznym tytule to w rzeczywistości wstrząsający dramat psychologiczny. Fabuła obejmuje losy kilku pozornie niezwiązanych ze sobą osób. Każda z nich przeżywa swoje uzależnienie, z którego trudno jest wybrnąć, a które pozostawia nie tylko na ciele, ale i na psychice tragiczne, krwawe blizny. Jest to film dla widzów o mocnych nerwach, nie kończy się happy endem, ale zmusza do myślenia.

„Pulp Fiction”

Chyba jeden z najlepszych filmów Quentina Tarantino, i jednocześnie jeden z filmów wszech czasów. To kino akcji – opowieść o zemście, miłości, praniu brudnych pieniędzy. Tak naprawdę, jak w każdym filmie Tarantino, także i w „Pulp Fiction” nie ma nic oczywistego. Doskonała kreacja Johna Travolty i Umy Thurman zapisała się w światowym kinie na zawsze. Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby słynnego tańca dwójki głównych bohaterów.

„Milczenie Owiec”

Jeden z najgłośniejszych thrillerów ubiegłego wieku. Doskonała kreacja Jodie Foster w roli atrakcyjnej policjantki, która usiłuje rozwikłać zagadkę Bufallo Billa – krwawego, bezwzględnego mordercy torturującego i zabijającego ofiary – młode, piękne kobiety. Jedynym sposobem, by ująć psychopatę, jest zbliżenie się do Hannibala Lectera – kolejnego psychopatycznego zabójcy, byłego lekarza psychiatrii, który doskonale zna mroczne zakamarki ludzkiego umysłu i świetnie manipuluje ludźmi nawet z, wydawałoby się, straconej pozycji – zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, skrępowany, pozbawiony ludzkich praw.

„Zielona Mila”

Jeden z najbardziej wzruszających filmów wszech czasów. Czarnoskóry olbrzym o nadludzkich mocach i gołębim sercu zostaje skazany na śmierć na krześle elektrycznym. Choć wszyscy wokół są świadkami jego dobroci i przekonani są o jego niewinności, to nie są w stanie zmienić wyroku sądu, który w tamtych czasach był niezwykle niesprawiedliwy wobec czarnoskórych. Jego niesłuszna śmierć daje do myślenia każdemu widzowi, wyciska łzy wzruszenia niezmiennie od wielu lat.

„Życie jest piękne!”

Wspaniały film, który zasługuje z pewnością na jedno z pierwszych miejsc w rankingu filmów wszech czasów. To film o Żydzie z Polski i jego żonie oraz małym synku, nagrany w konwencji lekkiej komedyjki o banalnych dialogach, w rzeczywistości zaś toczący się w tragicznej scenerii. Guido, główny bohater, wraz z małym synkiem i żoną zostaje wywieziony do obozu koncentracyjnego i do samego końca wmawia synkowi, że to wszystko to tylko zabawa, taka gra. Cudowne, jak dobrze udaje mu się odgrywać rolę beztroskiego ojca w nieludzkich warunkach głodu, poniżenia, wszechobecnej śmierci. Swoją rolę Guido odgrywa bezbłędnie – choć sam ginie w okrutny sposób, jego synkowi udaje się przeżyć, nie zachowuje też tragicznych wspomnień z „gry”.

Reply