Modernistyczny styl – czy dla każdego?

Modernistyczny styl – czy dla każdego?

Modernistyczny styl – czy dla każdego?

Styl modernistyczny w urządzaniu mieszkań stosowany jest w dzisiejszych czasach bardzo często – w końcu nie bez powodu nazywa się go modernistycznym, czy też nowoczesnym. To styl idealny dla młodych, energicznych ludzi, którzy lubią sterylne, surowe wnętrza.

Tak, jak starsze osoby maja skłonności do gromadzenia wielu rzeczy, rodzinnych pamiątek, kryształów na regałach, haftowanych serwet i wielu innych przedmiotów, tak ludzie młodzi stawiają na minimalizm, prostotę, gładkie powierzchnie i minimalistyczne zdobienia. Wszystko to tworzy spójną całość i sprawia wrażenie sterylności, miejsca, w którym wszystko ma swoje ścisłe miejsce, określony szyk, jest w jak najlepszym porządku.

Jak wygląda modernistyczne wnętrze?

Styl modernistyczny w projektowaniu wnętrz jest teoretycznie bardzo prosty w wykorzystaniu, ale bardzo podstępny. Należy w nim stosować kilka prostych reguł – przede wszystkim kolorystyka. Używa się kolorów stonowanych, prostych połączeń, maksymalnie dwu-trzybarwnych. Najlepiej, by były to kolory stonowane, nie krzykliwe, na przykład czerń, biel, beże, fiolety i inne. Jak już zostało wspomniane – modernistyczny styl to minimum ozdób, maksimum powierzchni gładkich. Ważne, by w urządzaniu wnętrza pamiętać o stonowanej kolorystyce i minimalizmie w zdobnictwie. Prosty, jak najmniej zdobny zegar na ścianie czy klasyczny, w kształcie geometrycznej bryły wazon z kwiatami na stole to już i tak wystarczająco dekoracji jak na modernistyczny wystrój.

Ciekawym sposobem na „ocieplenie” tak surowego, minimalistycznego wnętrza wypełnionego plastikiem i chromem może być zmienne, o różnym natężeniu oświetlenie. To sprawi, że surowe, sterylne wnętrze zmieni się w przytulny kącik, który jedynie z pozoru będzie się wydawał niedostępny i skromny. Całość wystroju wnętrza modernistycznego polega na tym, że stosuje się praktyczne, ale i solidne materiały, które dobrze rokują na przyszłość, nie niszczeją tak łatwo. Jest to minimalizm jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju tkaniny i drewno, natomiast maksymalne wykorzystanie plastiku, chromu, aluminium. Dzięki temu wnętrze jest bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Szczególnie, że większość powierzchni mebli jest gładka, łatwa do czyszczenia. Jeśli chodzi o ściany i zdobienia, to we wnętrzach modernistycznych wspaniale wyglądają szafy pod zabudowę, a także różne ciekawe zagłębienia w ścianach. Dzięki nim można maksymalnie wykorzystać przestrzeń wewnątrz pomieszczeń, dlatego tez styl modernistyczny jest tak idealny dla wnętrz małych i ciasnych.

Czy modernizm w domach jest dla każdego?

Ciężko jest powiedzieć na pewno, czy każdy może sobie pozwolić na styl modernistyczny w mieszkaniu. Z pewnością nie przekonają się do niego miłośnicy tradycji i zdobień, natomiast pokochają osoby, które nie znoszą sprzątania i nie lubią przesady w stosowaniu różnych zabiegów do ozdabiania wnętrz – lubią prostotę i niewielka ilość ruchów, jakie trzeba wykonywać przy sprzątaniu. Dlatego też głównie młode, zapracowane osoby urządzają w taki sposób swoje ciasne, niewielkie apartamenty.

One Response

  1. furnite-pl

Reply