Recenzja książki: „Towarzyszka Panienka” Moniki Jaruzelskiej

Towarzyska Panienka

Spójrz na świat PRL-u oczami Moniki Jaruzelskiej!

Książka niezwykła, jak i autorka – Monika Jaruzelska kojarzona głównie z ojcem Wojciechem Jaruzelskim. Jej oczami spojrzymy na świat PRL-u.

Monika Jaruzelska, pierwsza polska stylistka, córka generała i byłego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego, napisała autobiografię. W tym roku kończy 50 lat i – jak sama przyznaje – „Towarzyszka Panienka” jest podsumowaniem jej dotychczasowego życia.

Książkowa biografia

Wydana niedawno książka „Towarzyszka Panienka” to zamknięcie pewnego rozdziału w życiu autorki. Opowiada w niej o swoim życiu z pozycji najpierw dziecka, później dziewczyny, aż wreszcie dojrzałej kobiety. Przedstawia świat PRL-u widziany swoimi oczami. Często towarzyszyła ojcu w zagranicznych podróżach, m.in. do Watykanu, Korei Północnej, Mongolii, Libii czy Chin. Dzięki nim poznała m.in. papieża Jana Pawła II, przywódcę Kuby Fidela Castro, Kaddafiego czy przywódce Korei Północnej- Kim Ir Sena.

Jednak w dorosłym życiu Monika Jaruzelska nigdy nie chciała być związana z polityką. Zawsze miała poczucie, że choć jej nazwisko może kojarzyć się źle, jest częścią jej tożsamości, i nawet przez myśl jej nie przeszło, by z niego zrezygnować.

Losy Moniki Jaruzelskiej

Przypadek sprawił, że autorka książki po studiach zajęła się modą. Na początku lat 90. trafiła do miesięcznika „Twój Styl”, gdzie była stylistką oraz projektantką. Do dziś nawet prowadzi własną Szkołę Stylu. Ostatnimi czasy bardziej zajmuje ją dziennikarstwo i pisanie niż praca zawodowa.

Jest autorką programu internetowego „Bez maski”. Rozmawia w nim ze znanymi ludźmi nie tylko o modzie, ale też o psychologii, a nawet o polityce. Stosuje zasadę: „bez agresywnych pytań i bez przerywania”, co jest rzadkością w dzisiejszych programach telewizyjnych.

Pomysły na nowe książki już snują się w głowie pani Moniki, więc z niecierpliwością czekamy na kolejne wciągające opowieści.

Reply