Recenzja: „Poradnik pozytywnego myślenia”

poradnik pozytywnego myślenia

Recenzja: „Poradnik pozytywnego myślenia”

 

Na tegorocznej gali rozdania nagród filmowych Oscary 2013 ogromnym zaskoczeniem była dla wszystkich statuetka dla Jennifer Lawrence za pierwszoplanową rolę Tiffany w filmie „Poradnik pozytywnego myślenia”, o którym wielu z widzów wcześniej nawet nie słyszało. Jeżeli i Ty należałeś do ich grona, czas nadrobić braki i zwrócić oczy w stronę tej przeuroczej produkcji, gdyż naprawdę warto.

„Poradnik pozytywnego myślenia” to film, który na pewno wywoła na Twojej twarzy uśmiech i zostanie w pamięci na długo.

Fabuła filmu „Poradnik pozytywnego myślenia”

Głównym bohaterem jest były nauczyciel, Pat Solitano, grany przez Bradley’a Coopera, który pogubił się w życiu. Utrata pracy, domu oraz odejście żony sprawiły, że na kilka miesięcy trafił do szpitala psychiatrycznego.

Poznajemy go w momencie, kiedy zostaje zwolniony z leczenia i powolutku wychodzi na prostą, starając się żyć w myśl filozofii „pozytywnego myślenia”. Pomagają mu w tym rodzicie – Patrick senior, grany przez Roberta De Niro, oraz Dolores, w której rolę wcieliła się Jacki Weaver. Bohater pragnie przede wszystkim naprawić swoje relacje z żoną, jednak ciężko mu odzyskać spokój, funkcjonując z nieco niestabilnymi emocjonalnie członkami rodziny, z którymi łączą go dość trudne relacje.

Żeby odreagować, Pat decyduje o tym, że zacznie biegać – ta forma aktywności fizycznej pozwala mu się zrelaksować i opanować myśli. W czasie jednego ze swoich treningów poznaje intrygującą, samotną nieznajomą – Tiffany, która jest, jak się okazuje, przyjaciółką jego żony. Mimo początkowej wzajemnej niechęci starający się ciągle o odzyskanie żony Pat godzi się pomóc Tiffany w ćwiczeniach przed turniejem tańca, a ich spotkania sprawiają, że rodzi się między nimi niespodziewana więź.

poradnik pozytywnego myślenia

Bohaterowie „Poradnika pozytywnego myślenia”

Grany przez Bradley’a Coopera Pat to mężczyzna gorąco pragnący naprawić błędy z przeszłości, żyjący z poczuciem winy i szukający wsparcia u psychoterapeuty. To bohater, który czasami może irytować swoją nieporadnością i kolejnymi gafami, jakie popełnia, mimo iż tak naprawdę chce dobrze. Nigdy nie wiadomo, czy czeka go katastrofa, czy sytuacja zakończy się pozytywnie. Brawurowo zagrał też De Niro, wcielając się w rolę ojca, z którym Pat stale wchodzi w konflikty. Pieczę nad swoją rodziną trzyma natomiast Jacki Weaver jako Dolores, łagodząca konflikty i wpływająca na swoich mężczyzn kojąco. Ekscentryczna i tajemnicza Tiffany, grana przez Jennifer Lawrence, świetnie pasuje więc do szalonej rodzinki…

„Poradnik pozytywnego myślenia” – opinia

Można zarzucić reżyserowi, Davidowi O. Russellowi, że wszystko to, co przedstawił na ekranie, przewijało się już przez inne produkcje… jednak nigdy nie w tak ciekawym wydaniu. Problemy z odnalezieniem własnej tożsamości, dylematy związane z tym, jak dalej żyć i jak realizować w życiu „pozytywną filozofię”, kiedy z każdej strony pojawiają się przeszkody, zostały ukazane w sposób nieszablonowy. Dzięki świetnej grze aktorskiej film zyskuje dodatkowy atut, dla którego naprawdę warto zdecydować się na jego obejrzenie.

„Poradnik pozytywnego myślenia” – zwiastun

Poniżej zwiastun filmu.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=gBJocPosTrI[/tube]

„Poradnik pozytywnego myślenia” – obsada aktorska

  • Bradley Cooper jako Pat Solitano
  • Jennifer Lawrence jako Tiffany
  • Robert De Niro jako Pat Solitano Sr.
  • Jacki Weaver jako Dolores Solitano
  • Chris Tucker jako Danny
  • Anupam Kher jako Dr Cliff Patel
  • John Ortiz jako Ronnie
  • Shea Whigham jako Jake.

Reply