Skąd się wzięło LSD?

LSD

Skąd się wzięło LSD?

Medycyna może pochwalić się bardzo długą i bogatą listą osób, które eksperymentowały na samym sobie w celu jej rozwinięcia. Surowice ratujące nasze życie po ukąszeniu węży, cewnikowanie serca  i inne metody leczenia zawdzięczamy badaczom, którzy przed laty testowali na sobie swoje wynalazki (często z rożnym skutkiem).

Słynniejszym przypadkiem tego typu była historia Alberta Hofmanna. Był to szwajcarski chemik, który 19 kwietnia 1943 roku przy  pracy nad grzybem – buławinką czerwoną po raz pierwszy powąchał sporysz i znajdującą się w nim substancję – dietyloamid kwasu lizerginowego, czyli znany dziś narkotyk – LSD.

Badania nad LSD

Chwilę po tym wydarzeniu znalazł się w bardzo przyjemnym stanie, który przypominał mu upojenie. Jego wyobraźnia była nadzwyczajnie pobudzona. W roku 1979 naukowiec ten opublikował książkę autobiograficzną „LSD: Moje trudne dziecko”. Opisuje w niej swoje odczucia: pogranicze jawy is nu, obserwowanie wszystkiego jak przez zamknięte oczy oraz ukazywanie się mu fantastycznych obrazów. Widział on niespotykane kształty o bardzo intensywnych kolorach.

Jako rasowy naukowiec, Hoffman pragnął jeszcze bardziej zgłębić tajniki odkrytej  przez siebie substancji. Chciał wykorzystać ją jako stymulator oddechowo – krążeniowy. Parę dni po pierwszym uraczeniu się kwasem lizerginowym badacz odmierzył nową dawkę – o,25 miligrama. Po chwili pomieszczenie zaczęło wirować.

Będąc na „haju”, Hofmann postanowił opuścić swoje stanowisko pracy. Wówczas wrócił do domu i zaczął jeździć rowerem po domu i kompletnie nie czuł, że się porusza. Sytuacja tak jest tak sławna, że koneserzy LSD na całym świecie dzień 19 kwietnia określają jako bicycle day.

Albert Hoffman kwas lizerginowy przyjmował jeszcze przez długi czas. LSD dzięki swoim narkotyzującym właściwościom stało się bardzo popularne w kręgach kontrkultury. Z czasem LSD trafiło na listę środków surowo zakazanych, ale wielu naukowców badało nadal jej właściwości lecznicze. Pomagało on śmiertelnie chorym ludziom na pogodzenie się z losem.

Substancja LSD – film dokumentalny

Nieco informacji na temat LSD przedstawia poniższy film. Zapraszamy do obejrzenia!

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=CjdlPZQpSVI[/tube]

Reply