Jak wygląda ludzki mózg?

mózg

Jak wygląda ludzki mózg?

Każdy z nas z pewnością jest bystrzejszy od królika, który jest od człowieka dużo mniejszy, ale też od kaszalota, którego mózg jest od naszego pięciokrotnie większy. Jaki z tego wniosek? Inteligencja nie zależy od wielkości mózgu, jego rozmiarów, ale od rozmiaru poszczególnych jego części i ich wzajemnego położenia.

Ważne jest również pomarszczenie i pofałdowanie kory mózgowej, która odpowiada za myślenie i inteligencję. Jak więc wygląda mózg każdego z nas?

Główne elementy mózgu

W mózgu występują półkule mózgowe.  Są to wypukłe i pomarszczone części mózgu, a na ich powierzchni znajduje się szara kora mózgowa, zaś w środku – istota biała.

Ciało modzelowate jest to długa wiązka nerwów, której zadaniem jest łączenie dwóch półkul mózgowych. To właśnie dzięki niemu nasza prawa ręka wie, co robi lewa.

Wzgórze to jajowaty obszar, który odpowiada za pomoc w przetwarzaniu i rozpoznawaniu informacji o dotyku, bólu, temperaturze czy nacisku na skórę.

Mózg emocjonalny, czyli układ limbiczny przypomina swoim kształtem literę „Y”. Uczestniczy on w odczuwaniu gniewu, strachu, przyjemności czy też smutku. Ogólnie mówi się, że to on odpowiada za nasze uczucia.

Kolejnym elementem w naszym mózgu jest hipokamp. Jego kształt często porównywany jest do konika morskiego i stąd też pochodzi jego nazwa (imię to posiadał również mitologiczny potwór o podobnym wyglądzie). Hipokamp jest częścią układu pamięci.

Móżdżek możemy nieformalnie nazwać „minimózgiem”wewnątrz mózgu właściwego. Jest on niezbędny do wykonywania skomplikowanych, precyzyjnych i zręcznych ruchów, jak na przykład przeprowadzanie operacji.

W mózgu występuje także most. Jest to skrzyżowanie nerwów prowadzących w górę do kory mózgowej, w tył do móżdżku i w dół do rdzenia kręgowego.

Niższe elementy mózgu

Nasz mózg posiada również tak zwane „niższe elementy”, które biorą udział przede wszystkim w odruchach i działaniach podświadomych, czyli takich, które dzieją się bez naszej kontroli. Są one niemal całkowicie zakryte półkulami mózgowymi.

Układ limbiczny, oprócz kontroli naszych emocji, zajmuje się także reakcjami, które pozwalają nam zachowywać się normalnie. Dla przykładu: może on sprawić, że będziemy się śmiać, ale też pohamuje nasz śmiech, gdy będzie to konieczne. Dzięki niemu nikt nie weźmie nas za wariata!

Mózg nigdy się nie rozprasza. Zawsze działa płynnie i dokładnie, bo gdyby tak nie było, zapominałby o oddychaniu, mruganiu czy biciu serca. Dolne części mózgu sterują ciśnieniem krwi, temperaturą ciała i wieloma innymi czynnościami.

W mózgu występuje obszar o nazwie zwojów podstawy mózgu. Tworzą go jądro soczewkowate oraz jądro ogoniaste. Odpowiada on za wykonywanie ruchów, tak zwanych automatycznych, o których się nie myśli (np. machanie rękami podczas chodzenia).

Wzgórze przetwarza i przekazuje informacje o dotyku i innych zmysłach. Zazwyczaj nie myślimy o dotyku ubrania na nasze ciało, jednak jeśli tylko coś stanie się  dla nas niebezpieczne, wzgórze od razu da nam znać!

Wspomniany wcześniej móżdżek, odpowiada za automatyczną kontrolę nad naszymi mięśniami. Dzięki niemu możemy na przykład nauczyć się jeździć na rowerze.

Rdzeń przedłużony jest to główny ośrodek bicia serca, oddychania, a nawet chrapania. Zawdzięczamy mu także kichanie i kaszel.

Reply